Festival francouzského filmu míří do kina Art

Brno, 19. listopadu 2012 – Do brněnského kina Art po roce opět zavítá Festivalu francouzského filmu. Program 15. ročníku festivalu se uskuteční od 22. do 28. listopadu a jeho návštěvníci se mohou těšit na deset předpremiér, dva filmové hity, vzdání pocty Alainu Resnaisovi a oblíbený Večer krátkých filmů. Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem. Vstupné na festivalové projekce činí 90 Kč. O programu festivalu za organizátory informovala Gabriela Zajícová.

Ano_Sefe_fff

V čele sekce předpremiér stojí letošní Zlatou palmou z Cannes oceněné drama Láska, které je na programu brněnské části festivalu v den zahájení, ve čtvrtek večer. Diváci sem mohou těšit také na dva snímky ze sekce filmových hitů. Prvním z nich je pěti Oscary oceněný snímek The Artist, druhým nejnavštěvovanější francouzský film loňského roku Nedotknutelní. Projekcí filmu Můj strýček z Ameriky festival vzdává poctu Alainu Resnaisovi, stěžejnímu režisérovi francouzské nové vlny.

Hlavní část programu Festivalu francouzskho filmu, sekce předpremiér vznikla už tradičně ve spolupráci s českými filmovými distributory, která vyústila ve společné předpremiérové uvedení deseti filmů ověnčených nejenom prestižními oceněními z MFF v Cannes či cenami Francouzské filmové akademie, ale také diváckým zájmem. Do sekce předpremiéry 15. ročníku Festivalu francouzského filmu byly zařazeny tyto snímky:

Láska (Amour) se jmenuje poslední film režiséra Michaela Hanekeho. Intimní drama oceněné Zlatou palmou z Cannes vypráví příběh stárnoucího manželského páru profesorů hudby, ve kterém excelují Emmanuelle Riva a Jean-Louis Trintignant. Film uvede v ČR v lednu 2013 distribuční společnost Artcam.

Oui, šéfe! (Comme un chef) je komedie z kulinářského prostředí s Jeanem Renem a Michaëlem Younem. Jean Reno se předvede v roli slavného, nicméně momentálně vyhořelého šéfkuchaře. Společnost 35MM uvede tento film na plátna českých kin 6. prosince 2012.

Co kdybychom žili společně? (Et si on vivait tous ensemble?) stojí na skvělých výkonech hereckých ikon Pierra Richarda, Guye Bedose, Géraldine Chaplin a Jane Fonda v režii Stéphana Robelina. Stárnoucí přátelé spojí nápad vzepřít se domovům důchodců a v sedmdesáti pěti letech začít žít v komunitě. Film uvede do české distribuce 29. listopadu 2012 společnost Cinemart.

Hašišbába (Paulette) je sociální komedie režiséra Jérôma Enrika, který do hlavní role pekařky v důchodu, posléze drogové dealerky, obsadil slavnou francouzskou herečku Bernadette Lafont. Společnost 35MM uvede tento film do českých kin v roce 2013.

Holy motors(Holy Motors) je snímek, kterým se slavný Leos Carax po třináctileté pauze vrací do světa filmu. V tomto díle, které mělo podle mnoha názorů získat v Cannes Zlatou palmu, režisérův dvorní herec Denis Lavant ztvárnil tajuplného pana Oscara. Ten na sebe v průběhu jednoho dne bere nejrůznější identity dnešního zběsilého světa – Caraxem obdivované Paříže. Distributor v ČR: Aerofilms, premiéra 29. listopadu 2012.

Kuře na švestkách (Poulet aux prunes) je nejnovější počin tvůrců úspěšného animovaného filmu Persepolis Marjane Satrapi a Vincenta Paronnauda. Hraná adaptace stejnojmenného komiksu s Mathieu Amalrikem a Mariou de Medeiros diváky zavede do Teheránu v roce 1958 a vypráví pohádkový příběh úžasné lásky. Artcam premiéru plánuje na 29. listopadu 2012.

Ministr (L'Excercice de l'Etat) je Césary oceněné drama Pierra Schoellera z prostředí vysoké francouzské politiky. Film získal v Cannes cenu FIPRESCI. Distributorem v ČR je společnost Film Europe, která Ministra do českých kin uvede 29. listopadu 2012.

Paříž-Manhattan (Paris-Manhattan) vypráví příběh mladé a stále svobodné lékárnice, která obdivuje tvorbu Woodyho Allena s Alicí Taglioni a hercem a populárním zpěvákem Patrickem Bruelem v hlavních rolích. Do českých kin vstoupí v roce 2013 díky společnosti Film Europe.

Proti větru (Des vents contraires) ukazuje rodinné drama o náhlém zmizení manželky a matky dvou dětí a nových nečekaných začátcích, ve kterém se před kamerou sešli herci Benoît Magimel a Audrey Tautou. Distribuční společnost D-Cinema naplánovala premiéru na 29. listopadu 2012.

Z prezidentské kuchyně (Les Saveurs du palais) je snímek založený na skutečném příběhu osobní kuchařky prezidenta François Mitterranda. Distributorem v ČR je společnost Film Europe, která premiéru plánuje na rok 2013.

(red), ilustrční foto: Oui, šéfe!; archiv pořadatelů


Související články: