Začal 55. ročník festivalu Brněnská šestnáctka
Brno, 14. října 2014 – Nejstarší festival krátkých filmů v České republice Brněnská šestnáctka letos vstoupil do jubilejního 55. ročníku. Soutěže, vyhlášené Turistickým informačním centrem města Brna, v níž se tradičně objevují krátkometrážní (1 – 30 minutové) filmy, které nevznikly na komerční bázi ani pro komerční využití, se účastní amatéři, nezávislí filmoví tvůrci i posluchači filmových škol. Festival proběhne ve dnech 15. – 18. října v Kině Art.
Slavnostní zahájení festivalu proběhne ve středu 15. října v 19.30 v Kině Art. Součástí zahájení bude rovněž vernisáž doprovodné výstavy Agama přichází výtvarné skupiny Kamera Skura v Galerii Art. Slavnostní zakončení festivalu s vyhlášením vítězných snímků proběhne v sobotu 18. října v 19.00.
Malý filmový festival mladé tvorby, který zaštiťuje Sdružení pro Brněnskou šestnáctku a alternativní film, proběhne letos ve dnech 16. – 18. října 2014 v Sálu Břetislava Bakaly a v SVČ Labyrint v Brně Bohunicích.
Jubilejního 55. ročníku Brněnské šestnáctky se zúčastní řada hostů, například český režisér Radim Špaček, který uvede svůj “eroticky zvrhlý” sitcom Dámi/Nedámi. Vzácnými hosty budou i členové mezinárodní poroty, které letos předsedá významný britský profesor, filmový badatel a prezident Europa Cinemas, Ian Christie. Dalšími členy poroty budou Eva Filová, slovenská filmová a výtvarná historička působící na VŠMU v Bratislavě; polský filmař Grzegorz Jaroszuk, který získal hlavní cenu 53. ročníku B16 s filmem Příběhy z chlaďáku; filmová badatelka a dokumentární režisérka Maša Hilčišin z Bosny a Hercegoviny a Marek Dobeš, český režisér, scenárista a producent. Protiváhu k mezinárodní odborné porotě tvoří mezinárodní studentská porota, kterou deleguje Jaromír Blažejovský z řad studentů Teorie filmu a audiovizuální kultury. Studentská porota udělí svou cenu nejlepšímu filmu v soutěži.
Nejvýznamnější a nejoceňovanější součástí Brněnské šestnáctky je soutěž krátkých snímků. Že má svůj zvuk i v zahraniční, dokazuje i množství snímků, které se do ní přihlašuje. Toto množství se navíc letos dramaticky zvýšilo – zatímco minulé roky se počet přihlášených filmů pohyboval okolo tří set (v loňském roce například 345), letos se přihlásilo rovných 650 filmů. Nejvíce jich přišlo z Německa (107), Španělska (75) a České republiky (47), dorazily ovšem i filmy z méně obvyklých zemí jako je např. Indonésie, Bangladéš, Jihoafrická republika či Egypt. Některé filmy z těchto exotických lokací se dostaly i do soutěžního výběru, který letos činí 44 snímků z pěti kontinentů a nabídne tak nejen brněnským návštěvníkům možnost seznámit se s kinematografiemi celého světa.
Z České republiky se do soutěžního výběru dostaly dva snímky: Cirgula studenta FAMU Andyho Fehua a amatérský zombie horor Jiřího Kunsta. Nejkratší ze soutěžních filmů má tři minuty (slovenský film Škareďúčký), nejdelší půl hodiny (film z Ruska Aral-Tour International, polská dvojice filmů Matka, Flora a fauna a německá pocta sovětské kinematografii Jdi a hrej si). Převahu mají hrané snímky, přijato ovšem bylo i několik filmů animovaných. Soutěž je pestrá i žánrově, objeví se v ní dramata, hravé komedie, horory a dokonce i muzikál.
|
- Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou
- Co je to hromadný extrém? Na jakých faktorech to závisí?
- Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz