Mezinárodní festival Janáček Brno 2012

Brno, 23. října 2012 - Letošní ročník Janáčkova bienále v Brně proběhne v termínu 16.–25. listopadu, posluchače čeká celkem 10 festivalových dnů. Podtitul letošní přehlídky je „Genius loci“ a do Brna v listopadu zavítají takové soubory, jako Staatstheater z Norimberku nebo Opera Zuid z Maastrichtu.

Janacek_Festival-Katja

 


„Brno oslavuje velkým festivalem svého ještě většího syna…,“ psaly noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung o předchozím ročníku. Listopad přinese nezapomenutelné zážitky nejen pro milovníky tvorby Leoše Janáčka, ale pro všechny, kterým není klasická hudba cizí. Podtitul letošního festivalu Genius loci vysvětluje tajemník festivalu Pavel Lojda: „Podtitul letošního ročníku si klade za cíl poukázat na odkaz génia Leoše Janáčka a vedle Janáčkovy tvorby představit také nejvýznamnější díla těch skladatelů, jejichž život a dílo bylo spjato s Brnem.“

Ambiciózní brněnský festival k nám letos přiveze hned tři špičkové zahraniční operní soubory. „Za jeden z vrcholů letošního ročníku považuji inscenaci Věc Makropulos v podání Staatstheater Nürnberg v režii jednoho z nejvýznamnějších divadelníků současnosti Roberta Carsena a pod taktovkou Philippa Pointnera,“ uvedl Daniel Dvořák, ředitel Národního divadla Brno, a dodává: „Je naší ambicí, aby se Brno stalo synonymem pro Janáčka podobně jako Salcburk pro Mozarta nebo Bayreuth pro Wagnera, a výběr festivalových hostů tomuto cíli také podřizujeme.“ Kanadský režisér Robert Carsen patří již mnoho let k velkým jménům v mezinárodním operním dění a inscenace opery Leoše Janáčka Věc Makropulos podle stejnojmenné literární předlohy Karla Čapka byla jeho debutem na scéně norimberské opery. S inscenacemi Roberta Carsena se můžeme setkat zejména na operních jevištích v Paříži a v Londýně. Pro město Brno a především Janáčkův festival to bude velká čest, představit domácímu publiku tuto vskutku jedinečnou inscenaci.


Janacek_Festival-KataKabanovaOpera Zuid Maastricht, L. Janáček – Káťa Kabanová, foto Morten de Boer

Dalším, neméně významným hostujícím souborem bude Opera Zuid z Maastrichtu, která v Brně uvede inscenaci opery Leoše Janáčka Káťa Kabanová pod taktovkou dirigenta brněnského původu Stefana Veselky a v režii Harryho Kupfera. Stefana Veselku můžeme vídat v Maastrichtu jako hostujícího dirigenta od roku 2007 takřka pravidelně a z české tvorby jsme na tamní scéně mohli pod jeho taktovkou zhlédnout třeba Rusalku Antonína Dvořáka. Slovenské národní divadlo v Brně představí svoji inscenaci v pořadí třetí a přelomové opery Leoše Janáčka. Operu období verizmu, pro který jsou typické tvrdé a realistické náměty ze soudobého světa, rychlý spád děje a symbolika lásky i vášní, Její pastorkyňa, hudebně nastudoval Jaroslav Kyzlink a za režií stojí Martin Otava. Toto velmi zdařilé ztvárnění díla plného smyslných melodií nevytvářejících moment falešného sentimentu získalo po své premiéře v březnu tohoto roku v Bratislavě velký ohlas.

Více o programu festivalu najdete na www.janacek-brno.cz.

Vyšlo v Brno Business & Style


Související články:
honor 50

Tipy pro péči o váš smartphone

Mnoho lidí považuje mobilní telefon za jeden ze svých nejcennějších věcí. Obsahuje stovky vzpomínek, včetně fotografií, kontaktů, zpráv a dokonce i videí. Je proto důležité vědět, jak se o naše telefony starat, aby vydržely co nejdéle. Smartphony vydrží v průměru dva až tři roky, ale pokud se o ně správně staráte, mohou žít déle. Svůj smartphone můžete chránit před poškozením a smrtí dříve, ne...

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně