Festival Janáček Brno nabídne bohatý doprovodný program

Brno, 27. října 2022 - Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno se bude konat letos v listopadu v Brně již poosmé. Kromě bohatého hlavního hudebního programu, můžete poznávat Leoše Janáčka z mnoha různých úhlů díky doprovodným aktivitám TIC BRNO. Co tak se (s) Janáčkem třeba osprchovat?

noty hudba

„Kam jinam se vydat za Janáčkem než do města, kde prožil většinu svého života, a kde vznikla a poprvé zazněla převážná část jeho díla. Abyste se neztratili v jeho díle i životě, o to se snažíme s naším projektem. Vyrazit tak můžete v mistrových stopách po janáčkovské stezce, vyhlídkovým minibusem s průvodcem, nebo online s aplikací Loxper. Úplnou novinkou tohoto roku je audio sprcha Českého rozhlasu, kterou jsme společně naplnili Janáčkovou hudbou a vy se jí tak můžete doslova osprchovat. Pokud neznáte Janáčkovu hudbu, věřte, že se nebude jednat o sprchu studenou,” říká Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. Audio sprchu najdete po dobu festivalu v obchodním centru Velký Špalíček.

Po stopách mistra
Podzimní den si můžete zpříjemnit vyhlídkovou jízdou a to v termínech 14. 11. ve 13:30, 20. 11. v 9:30 a 13:30. Trasa zahrnuje lokality, ve kterých Janáček žil, komponoval, dirigoval, vyučoval, prožíval premiéry svých skladeb, procházel se, či se setkával s přáteli. Provede vás muzikolog Jiří Zahrádka, kurátor Archivu Leoše Janáčka.

Janáčkovské tričko i vstupenky na festival vyhrajete, když se vydáte po stopách mistra s interaktivní mobilní aplikací Loxper, a to do 6. listopadu. Čekají vás hádanky, hudební ukázky i animace Janáčkových fotografií. Tričko získá prvních 100 úspěšných, o vstupenky se bude losovat. V ulicích Brna také potkáte samotného Janáčka se psem Čiperou. Po načtení QR kódu s pomocí mobilního telefonu vám zpříjemní cestu městem poslech svatební scény z opery Příhody lišky Bystroušky, fanfár ze Sinfonietty nebo předehry k opeře Věc Makropulos. Více na leosjanacek.eu/festival-jb.

Ochutnejte Janáčkovy oblíbené dezerty
Ochutnávku Janáčkových oblíbených pokrmů podle receptů Janáčkovy hospodyně Marie Stejskalové nabídne v následujícím měsíci 9 brněnských gastro podniků. Stejně, jako je 9 Janáčkových oper, můžete se těšit na 9 různých dobrot. Když ochutnáte všechny a posbíráte 9 samolepek, můžete se zúčastnit slosování o 9 výtisků Mářiny kuchařky.

V nabídce bude cheesecake s šípkovým cukrovím v Café Placzek, máslové trubičky v Cukrářství Martinák, Janáčkův srnčí hřbet v Café Ateliér, makový moučník v Buchta B, koblihy v cukrárně Mlsná holka, cupcake Janáček v Cupcakekárně, dort z lískových oříšků v kavárně V Melounovém cukru, nebo také karbanátky z čočky v Soul Bistru a Janáčkova dobrá limonáda v justWINE bar & shop. Recepty, podle kterých Marie Stejskalová u Janáčků vařila, najdete v publikaci Mářina kuchařka a můžete je vyzkoušet i ve vaší kuchyni.

Kromě Mářiny kuchařky či informačních panelů, vznikly v rámci projektu také webové stránky leosjanacek.eu. Najdete na nich další aktuality a informace, můžete si zahrát hudební pexeso, nebo se dozvíte, jaký byl Janáček člověk a co ovlivnilo jeho povahu, jak tvořil, jaké byly jeho inspirační podněty, jak žil, kde bydlel a jaká byla jeho finanční situace. TIC BRNO úspěšně propaguje Janáčka i v zahraničí, na druhou stranu nezapomíná ani na vzdělávání dětí formou edukační programů.

Zdroj: TIC BRNO


Související články: