Divadelní a hudební festival Janáček Brno se blíží

Brno, 8. října 2014 - Na začátku prázdnin jsme si připomněli 160. výročí narození Leoše Janáčka. Národní divadlo Brno jako hlavní pořadatel v listopadu popřeje slavnému skladateli k narozeninám 4. ročníkem mezinárodního divadelního a hudebního festivalu Janáček Brno, který se uskuteční ve dnech 21.–29. listopadu.

mezinarodni hudebni divadelni festival janacek brno 2014

Festival Janáček Brno patří mezi nově etablované kulturní akce, jež se snaží zaplnit bílá místa v tuzemské festivalové nabídce. Základní myšlenkou je zviditelnit Brno na mapě Evropy podobným způsobem, jako je tomu například ve spojení Mozart–Salcburk, popřípadě Wagner–Bayreuth, a využít tak potenciálu, který spojení Janáček–Brno přináší. Těžiště dramaturgie spočívá v uvedení díla Leoše Janáčka s důrazem na jevištní tvorbu. Program představí velké operní inscenace ze zahraniční a domácí produkce, orchestrální a komorní koncerty, originální řadu matiné, alternativní a studentské projekty.

Zazní autorova milovaná díla
Základní myšlenkou je uctít Janáčka dárkem v podobě uvedení některých jeho zamilovaných děl. Takto bude uveden například Bartókův první klavírní koncert, o němž Janáček s jeho tvůrcem dlouze diskutoval. Další vrstva festivalu bude zaměřena na dětské posluchače a jejich rodiče: budou uvedena Janáčkova Říkadla s filmovou projekcí, z pražského Národního divadla přijede inscenace Příhody lišky Bystroušky v režii Ondřeje Havelky a k této opeře bude připravena i výstava, neboť v roce 2014 uběhne od její světové premiéry právě 90 let. Přijedou i gratulanti, jako např. Kronos Quartet s programem, v němž zazní mimo jiné i dílo vynikajícího minimalisty Steava Reicha, který se Janáčkovou hudbou inspiroval. Vystoupení Kronos Quarteta jistě osloví širokou diváckou skupinu.

Na symfonickém koncertě bude provedena kompozice Variace na Janáčkovo téma významného francouzského skladatele Marca-André Dalbavie.

Dvě desítky operních představení a koncertů, workshopy, lektorské úvody, výstavy či konference budou během devíti festivalových dní jistě krásnou gratulací skladateli, který proslavil naše město po celém světě.

Narozeniny věčně mladého tvůrce chceme oslavit vesele a neokázale. Festival slavnostně zahájí nová inscenace Janáčkovy opery Věc Makropulos v hudebním nastudování designovaného šéfdirigenta Janáčkovy opery Marka Ivanoviće a v režii Davida Radoka. Jedná se o nastudování díla z historicky prvního kritického vydání partitury této opery, kterou připravil Jiří Zahrádka. Inscenaci chystáme v koprodukci se švédskou Operou Göteborg. Hlavní roli Emilie Marty ztvární švédská sopranistka působící v Dánsku – Gitta-Maria Sjöberg.

mhf janacek brno 2014

Janáček patří Brnu
Program je velmi zajímavý a pestrý nejen podle dramaturgické nabídky, ale také díky místům konání. Můžete navštívit koncert Alessandra Bosettiho ve vile Tugendhat, která je na seznamu UNESCO, komorní verzi Příhod lišky Bystroušky festival nabízí v Divadle na Orlí, které je nejmodernějším studentským divadlem v Evropě. Bezesporu zajímavé inscenace přiveze Národní divadlo moravskoslezské z Ostravy (Výlety páně Broučkovy) a Chorvatské národní divadlo ze Zábřehu (Její pastorkyňa) do Mahenova divadla, kde se konaly premiéry Janáčkových oper. Její pastorkyňu budeme mít příležitost exkluzivně vidět také v podání Opery z Grazu v režijním pojetí legendárního Petera Konwitschného na scéně Janáčkova divadla, které má největší jeviště v České republice!

Janáčkovo divadlo bude hostit rovněž Příhody lišky Bystroušky, které k nám přiveze Národní divadlo z Prahy a především zde bude uvedena nová inscenace Věci Makropulos v podání brněnského Národního divadla. Milovníci komorní hudby si dozajista nenechají ujít vystoupení Graffova kvarteta, které přednese Janáčkovy Listy důvěrné v Janáčkově pracovně, kde stojí klavír, na kterém světoznámý skladatel komponoval. Festival bude slavnostně zakončen v Kulturním centru Stadion, kde poprvé zazněla Janáčkova monumentální Glagolská mše. Tuto skladbu zde nyní po téměř devadesáti letech uvede orchestr Janáčkovy opery Národního divadla Brno, sbor Janáčkovy opery Národního divadla Brno a Brněnský filharmonický sbor Beseda brněnská.

Zdroj a foto: Národní divadlo Brno


Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události