Výstava v MZM představí část archivu i osobních předmětů Leoše Janáčka

Brno, 7. listopadu 2018 – Moravské zemské muzeum připravuje od 23. listopadu další zajímavou výstavu, tentokrát s názvem Doma u Janáčků. Na výstavě bude prezentována část archivu Leoše Janáčka (který byl nedávno zapsán do registru Paměť národa UNESCO), která zahrnuje takzvané trojrozměrné sbírkové předměty, tedy věci spojené s Janáčkovým soukromým životem. Ty tvoří pozoruhodný komplet, který nebyl dosud nikdy vystaven.

noty sesit

„Na výstavě tak návštěvníci budou mít možnost vidět předměty z Janáčkova každodenního života jako např. psací potřeby, knihy ze skladatelovy knihovny, umělecké předměty z jeho domácnosti, toaletní potřeby, sbírku lidových výšivek, nádobí, ze kterého se u Janáčků jedlo, osobní předměty jeho předčasně zesnulé dcery Olgy, ale i část Janáčkova šatníku,“ uvedla Lucie Horáková z MZM. Výstava bude doplněna o úryvky ze vzpomínek na život u Janáčků, ať už hospodyně Marie Stejskalové, manželky Zdenky či Janáčkových žáků.

V listopadu se v muzeu také bude konat řada doprovodných programů:

  • 7. 11. – představení knihy S bombardéry na válečném nebi. Kyjovjáci u třistajedenáctky, na které se podíleli odborníci Historického oddělení MZM
  • 14. 11. – přednáška o Hranické propasti
  • 17. 11. bude do všech objektů MZM volný vstup a v Pavilonu Anthropos proběhne setkání se šamany
  • 22. 11. budou probíhat komentované prohlídky výstavy Tradiční kultura – výkladní skříň státu – vděčný symbol národa v ruštině a vietnamštině
  • 24. 11. – pro děti v Pavilonu Anthropos bude připraven 24. 11. program ve výstavě Magnetický sever, východ. Děti si vyrobí svoje prehistorické předměty z přírodních materiálů a různých předmětů.
  • 27. 11. – projekce filmu U sv. Antoníčka

Související články: