Umění slaví narozeniny. Český rozhlas a Dům umění připravují speciální program

Brno, 16. ledna 2012 - Český rozhlas a Dům umění města Brna se ve spolupráci s ateliérem Franek Architects připojí ke globálním oslavám Narozenin umění (Art‘s Birthday). Toto úterý 17. ledna oslaví umění 1.000.049 let. Tradice těchto oslav vznikla v roce 1963. 17. Francouzský umělec hnutí Fluxus Robert Filliou tehy prohlásil, že se umění zrodilo před milionem let, když pravěký umělec vhodil suchou houbu do nádoby s vodou. Narozeninová party proběhne v prostorách Domu umění města Brna od 19:00 do 22.30. Stanice Vltava a Radio Wave připravují u té příležitosti speciální program včetně živých přenosů z brněnského Domu umění.

dum_umeni250

"Od roku 1963 organizují umělci celého světa jakousi globální "narozeninovou party“ připomínající památku tohoto Filliouova performačního gesta i jeho snu o věčném spojení umělců - The Eternal Network,“ sdělil Michal Rataj, hlavní koordinátor projektu za Český rozhlas.

Vize globálního propojení umělců, kteří přinášejí svojí tvorbou dárky umění, se napříč posledními dekádami proměňuje paralelně s tím, jak se proměňují komunikační technologie ovlivňující náš život, způsoby komunikace i vnímání každodenní reality. Art’s Birthday každoročně přikládají pomyslný prst na tepny rozmístěné v místech, kde umění žije a kam rozvádí impulzy k přemýšlení, reflexi, zábavě i budování vztahů mezi lidmi. Jednou z takových tepen budou 17. ledna právě prostory brněnského Domu umění, odkud povedou signály nejen do éteru Českého rozhlasu 3 – Vltava a Radia Wave, ale i do satelitní sítě Evropské vysílací unie (EBU) a do globální sítě internetové.

Živý program začne v Domě umění města Brna v úterý 17. ledna v 19:00. Postupně vystoupí brněnský narozeninový orchestr 1000049 orquestra,  rakouské elektroakustické trio SHRACK, industriálně orientovaný český hudebník a performer Ondřej Gášek a na závěr slovenská formace Frutti di mare.

Český rozhlas 3 – Vltava a Český rozhlas Radio Wave budou od 20 do 22 hodin vysílat přímo z Brna, své zcela odlišné programy však doplní množstvím živých satelitních vstupů z dalších podobných narozeninových oslav po celé Evropě. Art’s Birthday například přivítá gratulanty ve Vídni, Stockholmu, Karlsruhe, Berlíně, Záhřebu, Ljubljaně, Paříži, Moskvě, Bruselu, Antwerpách, Lausanne, Hilversumu, Helsinkách či v Bratislavě.

Český rozhlas Radio Wave bude rovněž 17. ledna vysílat od 13.00 do 17.00 živě přímo z Domu umění, kam si bude zvát nejen interprety, ale i další zajímavé hosty z brněnského kulturně uměleckého prostředí.

foto: Dům umění města Brna


Související články: