V Galerii G99 na vás čeká akustický experiment kolumbijské umělkyně

akusticky signalBrno, 21. září 2017 - Prostory Domu pánů z Kunštátu slouží nově rezidenčním umělcům pobývajícím v Brně v rámci programu Brno Artists in Residence. Výsledkem tvůrčí rezidence Natalie DominguezRangel, kolumbijské skladatelky a sound umělkyně, je výstava v Galerii G99, která potrvá od 26. září do 29. října. Umělkyně v ní pracuje s akustikou galerie.

Výstava nazvaná IZOTROPIE reflektuje tíživou akustiku celého galerijního prostoru G99. Autorka skládá speciální zvukové vlnění prohlubující složitost časového uspořádání v galerijním prostoru. V návaznosti na první místnost zvukového smogu vytváří v druhé místnosti kontrast, tzv. prázdný prostor – vakuum. Několik linoucích se vysokofrekvenčních zvuků doléhajících na naše fyzická těla se tak rázem promění v naprostý asketismus a sterilnost prázdného prostoru. „Zvuko-prázdný“ experiment tak diváka donutí vnímat jiným způsobem než skrze oči, na které jsme zvyklí.

Natalia DominguezRangel (*1981) se narodila v Bogotě, od roku 2003 žije a pracuje v Amsterdamu. Je skladatelkou a sound umělkyní, absolventkou magisterského studia na Conservatorium v Amsterdamu. V roce 2009 se stala laureátkou ceny pro skladatele Tera de MarezOyensprijs. Své zvukové instalace propojuje v reakci na specifická místa v dominanci s architekturou či ve spolupráci s jinými autory – spisovateli a vizuálními umělci.

Brno Artists in Residence – Mezinárodní rezidenční program je od roku 2017 jednou z klíčových součástí koncepce Domu umění města Brna; jeho cílem je vytvořit prostor pro vzájemnou výměnu myšlenek a názorů mezi českou a zahraniční uměleckou scénou. Pro rezidenční program je přizpůsobeno druhé patro Domu pánů z Kunštátu, které v sobě spojuje prostor pro pobyt i tvorbu umělců ve třech ateliérech. Rezidenti – vizuální umělci, kurátoři, badatelé, architekti, designéři– jsou zváni k pobytu na základě doporučení partnerských institucí, nepravidelně jsou organizovány otevřené výzvy. První z rezidenčních pobytů se uskutečnil ve spolupráci s Fakultou výtvarných umění VUT v Brně a jejím hostujícím profesorem v zimním semestru akademického roku 2016/2017 Vladimírem Špačkem. V květnu 2017 následovaly rezidenční pobyty třech umělců pozvaných festivalem Meeting Brno – rezidence Jakuba Šimčíka vyústila rovněž ve výstavu v G99 nazvanou Jsme cizinci. Tady i tam.

„Prezentace prací i procesu tvorby rezidentů mají formát otevřených ateliérů. Od poloviny roku 2017 dochází k užšímu provázání rezidenčního programu s Galerií G99 jako prostoru pro představení děl vybraných rezidentů formou výstav,“ říká Marta FišerováCwiklinski, koordinátorka programu a kurátorka G99. Od září 2017 je na rezidenčním pobytu vedle Natalie DominguezRangel také Marie Štindlová, absolventka FAVU VUT v Brně, vystavovat v G99 bude v lednu 2018.


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Červen 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události