Dům umění města Brna slaví 100 let tématickou výstavou

Brno, 7. ledna 2011- Výstava připravená v roce stoleté existence této brněnské kulturní instituce (původně Kaiser Franz Josef Jubiläums-Künstlerhaus) připomíná důležitá období její činnosti včetně konfrontace se soudobým děním v Brně. Rozsáhlá expozice v obou budovách – v Domě umění i v Domě pánů z Kunštátu – přibližuje stavební historii budov, včetně archivních materiálů a plakátů.

dum-umeni2

Meziválečné období připomínají ukázky z tvorby německých a rakouských členů zde působících uměleckých spolků, období 50. a 60. let, kdy se Dům umění stal důležitým kulturním centrem, reflektují ukázky děl zakladatelů českého moderního umění a členů brněnských tvůrčích skupin. Součástí výstavy jsou díla umělců, jejichž tvorba se vymykala oficiální ideologii normalizačního období a jejich výstavy v Domě umění byly tehdy ojedinělým počinem. Do expozice je začleněna tvorba některých osobností zahraniční výtvarné scény přelomu tisíciletí a soubor fotografií autorů, představující různé kapitoly dějin české fotografie. Samostatnou součástí projektu je prezentace Galerie G99, zaměřená na nejmladší uměleckou generaci. Kurátorkou je Jana Vránová.

Barbora Antonová


Související články:

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně