Projekt Brno jiným pohledem aneb jak se žije zrakově postiženým nabídne zajímavý kulturní program

Brno, 15. července 2011 - Přemýšleli jste někdy, jak se na svět dívají lidé s těžkým postižením zraku a jaké jsou jejich každodenní zážitky? Bezmezí, o. s. ve spolupráci s Domem umění města Brna pořádají prezentační stánky, které zájemcům umožní navštívit svět, který důvěrně znají, z jiného pohledu.

spanek

Co se můžete dozvědět a vyzkoušet každé srpnové úterý od 16 do 20h před Domem umění:

- Jaké to je, když vás vede vidící průvodce a vnímáte město jinými smysly?
- Jak funguje bílá hůl, když je vaším jediným průvodcem? Jak se okolní svět pod     jejím dotekem a zvukem změní?
- Jak vlastně vidí člověk s „těžkým postižením zraku“? Kdo je slabozraký? Proč má     někdo bílou hůl, přestože vidí?
- Věděli jste, že i nevidomí hrají Člověče, nezlob se?
- Jaké jsou nástrahy (velko)města, když jdete s vodícím psem.
- Jak nevidomí využívají moderní technologie.


Po skončení prezentace následuje od 20 h program na pódiu za Domem umění:

02 08 / 20 h
SPÁLENÝ SUŠENKY / koncert
Česko-slovensko-lotyšská dívčí kapela interpretuje tradiční taneční rytmy a melodie západní Afriky, které se v krajích svého původu dodnes hrávají při různých slavnostech. Své bubnování na djembe a basové bubny doprovází hrou na perkuse a flétnu, někdy i zpěvem a tancem.

09 08 / 21.30 h
FILM JAKO BRNO  / dokumentární komedie, ČR 2011, 72 min.
Dokumentární filmový projekt je unikátní akce začínajících dokumentaristů-studentů FAMU a jejich učitele Víta Klusáka. V jediném dni,  1. máje 2011, se sedm filmařů spolu se sedmi malými štáby vydalo zmapovat situaci ve městě Brně. Výsledkem jejich snažení je film o sedmi kapitolách, které hravě i s názorem portrétují všechny myslitelné strany barikád toho divokého dne.

16 08 / 20 h
MĚSTO A JEHO NEVIDITELNÉ BARIÉRY aneb každodenní život lidí se zrakovým postižením nejen v Brně / diskuse
Prezentace a veřejná diskuse, určená odborníkům i laikům, které zajímá každodenní problémy těch, kteří se ve městě pohybují s bílou holí, vodícím psem nebo na vozíku. Zváni jsou odborníci z oblasti architektury, designu a příbuzných oborů, odborníci na problematiku zrakového postižení, lidé s těžkým postižením zraku, zástupci organizace Liga za práva vozíčkářů, zastupitelé města a DPMB
a široká veřejnost.

23 08 / 20 h
TANCEM PROTI BARIÉRÁM
Dvě improvizovaná taneční vystoupení, která budou bořit bariéry mezi světy Evropy a Afriky. Zatančí brněnští tanečníci současného tance. Následovat bude hudební improvizace s africkými rytmy. Můžete se zapojit i vy! Nezapomeňte si s sebou přinést vlastní nástroje. Akci spoluorganizuje Světlo pro svět – Light for the World, o.s..

30 08 / 21.30 h
SLEPÉ LÁSKY – dokumentární film Slovensko, 2008, 77 min.
Režie: Juraj Lehotský
Film o lásce mezi nevidomými lidmi. Lásky jsou jemné, lásky jsou směšné, lásky jsou i slepé... Jaký je „pohled“ nevidomých na téma hledání pravého místa a štěstí ve světě?  V mnohých věcech je základní a čistý. A často velmi vtipný. Jejich pohled odkrývá „neviděné dimenze“ toho, co vlastně znamená štěstí.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...