Sedmnáct brněnských kostelů nabídne prohlídku historických vánočních betlémů

Brno, 8. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Velké reklamní poutače s vánoční kometou na chrámech v Brně mají veřejnosti připomenout, že v 17 kostelích jihomoravské metropole budou od 24. prosince po celé vánoční období k vidění zajímavé historické betlémy. Ve čtvrtek to řekla mluvčí biskupství Martina Jandlová. Kostely zpřístupnily své betlémy veřejnosti poprvé před čtyřmi lety. "Od té doby každoročně návštěvníkům nabízíme prohlídku betlémů nejen v centru města, ale nově také v dalších brněnských kostelech," řekla Jandlová.

Betlem-dreveny

Pro snadnou orientaci vydalo brněnské biskupství brožurku s historií jednotlivých betlémů, která je k dispozici v brněnských kostelích i v turistických informačních centrech. "Součástí brožury je také časový rozpis, kdy je možné betlémy v jednotlivých svatostáncích navštívit," upozornila biskupská mluvčí.

V kostele svatých Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích najdou podle Jandlové návštěvníci dokonce dva betlémy - jeden klasický dřevěný, jehož autorem je malíř, sochař a řezbář Václav Andres, a další perníkový. Výroba perníkové scenérie vznikla z iniciativy Vlasty Šimoníkové v roce 2008. Předloni ji pak ověřovatelé zapsali do české verze Guinessovy knihy rekordů jako největší perníkový betlém v zemi - tvoří jej totiž 1215 figurek. "Jedná se o tradiční český betlém a návštěvníci jej mohou vidět od 25. prosince až do 8. ledna denně, vždy od tří do šesti hodin odpoledne," řekla Jandlová.

V přehlídce zajímavostí letos nebude chybět ani největší brněnský betlém, která je v minoritském kostele sv. Janů, nedávno restaurovaný betlém v kostele sv. Leopolda u Milosrdných bratří nebo unikátní betlém v Brně-Komíně, kde známý brněnský řezbář Jaroslav Vaněk zvolil pro figury dary přinášejících rolníků a pastýřů podobu komínských, žabovřeských či jundrovských vesničanů v místních krojích.

Nově najdou návštěvníci v brožurce také pozvánky na další vánoční programy v brněnských kostelích. V kryptě petrovské katedrály je podle Jandlové již nyní k vidění autorská výstava Ivety Kadlecové Světlo ikon, která se týká umění východního křesťanství. "V prostorách kapucínského kláštera v Baron Trenck Gallery pak právě začala výstava betlémů a adventních dekorací a v prostorách Angelika u kostela sv. Michala začne v neděli výstava obrazů a plastik s názvem Boží poselství je inspirací," vypočítala mluvčí biskupství.

Tradiční živé betlémy se podle Jandlové letos uskuteční v neděli 25. prosince od 16 hodin v parku vedle kostela sv. Jana Nepomuckého v Brně-Lískovci a o půl hodiny později i v parku na Tuřanském náměstí.

Jiří Nováček

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události