Sedmnáct brněnských kostelů nabídne prohlídku historických vánočních betlémů

Brno, 8. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Velké reklamní poutače s vánoční kometou na chrámech v Brně mají veřejnosti připomenout, že v 17 kostelích jihomoravské metropole budou od 24. prosince po celé vánoční období k vidění zajímavé historické betlémy. Ve čtvrtek to řekla mluvčí biskupství Martina Jandlová. Kostely zpřístupnily své betlémy veřejnosti poprvé před čtyřmi lety. "Od té doby každoročně návštěvníkům nabízíme prohlídku betlémů nejen v centru města, ale nově také v dalších brněnských kostelech," řekla Jandlová.

Betlem-dreveny

Pro snadnou orientaci vydalo brněnské biskupství brožurku s historií jednotlivých betlémů, která je k dispozici v brněnských kostelích i v turistických informačních centrech. "Součástí brožury je také časový rozpis, kdy je možné betlémy v jednotlivých svatostáncích navštívit," upozornila biskupská mluvčí.

V kostele svatých Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích najdou podle Jandlové návštěvníci dokonce dva betlémy - jeden klasický dřevěný, jehož autorem je malíř, sochař a řezbář Václav Andres, a další perníkový. Výroba perníkové scenérie vznikla z iniciativy Vlasty Šimoníkové v roce 2008. Předloni ji pak ověřovatelé zapsali do české verze Guinessovy knihy rekordů jako největší perníkový betlém v zemi - tvoří jej totiž 1215 figurek. "Jedná se o tradiční český betlém a návštěvníci jej mohou vidět od 25. prosince až do 8. ledna denně, vždy od tří do šesti hodin odpoledne," řekla Jandlová.

V přehlídce zajímavostí letos nebude chybět ani největší brněnský betlém, která je v minoritském kostele sv. Janů, nedávno restaurovaný betlém v kostele sv. Leopolda u Milosrdných bratří nebo unikátní betlém v Brně-Komíně, kde známý brněnský řezbář Jaroslav Vaněk zvolil pro figury dary přinášejících rolníků a pastýřů podobu komínských, žabovřeských či jundrovských vesničanů v místních krojích.

Nově najdou návštěvníci v brožurce také pozvánky na další vánoční programy v brněnských kostelích. V kryptě petrovské katedrály je podle Jandlové již nyní k vidění autorská výstava Ivety Kadlecové Světlo ikon, která se týká umění východního křesťanství. "V prostorách kapucínského kláštera v Baron Trenck Gallery pak právě začala výstava betlémů a adventních dekorací a v prostorách Angelika u kostela sv. Michala začne v neděli výstava obrazů a plastik s názvem Boží poselství je inspirací," vypočítala mluvčí biskupství.

Tradiční živé betlémy se podle Jandlové letos uskuteční v neděli 25. prosince od 16 hodin v parku vedle kostela sv. Jana Nepomuckého v Brně-Lískovci a o půl hodiny později i v parku na Tuřanském náměstí.

Jiří Nováček

Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události