Festival Visions of Light přinese filmy, které jste v kinech nemohli vidět

Brno, 3. listopadu 2011 – Unikátní filmový festival Visions of Light přinese Brnu devět světově známých, v našich kinech však dosud neviděných a neuváděných snímků. Drtivá většina nabízeného programu se v ČR nikdy nedostala do širší distribuce a diváci budou mít možnost shlédnout významná díla kinematografie úplně poprvé. Letošní v pořadí pátý ročník přehlídky je zasvěcen hledání pravé vize, odhalování toho, co mělo zůstat navždy skryto v nitrech filmových postav, jejich tvůrců i diváků.  

 

Visions-of-light-2011-brno-vybuch-ticha

Festival se odehraje ve dnech 9. až 11. listopadu v kině Art. Tematicky se dělí na tři části dle časových období. Ve středu, 9. listopadu, se na plátně objeví filmy z let 1925 - 1960, čtvrtek bude patřit bouřlivému období 1961 - 1980 a pátek dílům nedávné filmové historie let 1981 - 2010.

 

„Jednoznačně bych festival doporučil lidem, kteří se zajímají o vizuálně zajímavé a obsahově nekompromisní filmy,“ říká Petr Šoupal, jenž společně s britským muzikantem Duncanem Hendym celý projekt  organizuje. „Nejedná se o snímky, které se snaží vlichotit jednoduchými tématy nebo nekomplikovaným dějem. Tyto filmy v divácích zanechají stopy. Probouzí v nás schopnost empatie, myšlení a nutí nás udělat si vlastní názor,” dodává dále.

Festival si již v minulých letech získal své fanoušky nejen díky neotřelé a pestré dramaturgii, ale také živoucí atmosféře, kterou vnáší do promítacího sálu. Návštěvníky před každým snímkem čeká lektorský úvod, který je blíže seznámí se společenským a uměleckým kontextem díla, v podání zasvěcených odborníků a brněnských osobností. Potěšit se mohou pohledem na výstavu tematických filmových plakátů z Filmové galanterie Terryho ponožky s názvem „Odhalte pravou tvář!“.

Perlami v letošním programu bude například první ryze „hitchcockovský“ film Příšerný host (1924, A. Hitchcock), westernová Střelba (1968, M. Hellman) s mladým Jackem Nicholsonem v hlavní roli, dokument Srdce temnoty: režisérská apokalypsa (1991, E. E. Coppola), který odhaluje zákulisí natáčení prokleté Apokalypsy nebo hudební dokument o populární britské rockové skupiny Radiohead Live in Praha (2010). Přestože byla tato díla distributory v České republice z nejrůznějších důvodů doposud zcela nebo z větší části opomíjena, v zahraničí se ve své době  staly trháky a dodnes jsou inspirací mnoha mladým filmařům.

Přehlídka odstartuje 9. listopadu v 17:00 hororovým snímkem Příšerný host. Každý den se návštěvníci budou moci těšit na tři snímky za jednotné vstupné 90 korun. Informace o programu festivalu včetně anoncí k jednotlivým filmům jsou k dispozici na oficiálních stránkách www.visionsoflight.cz.

(red), ilustrační foto: archiv organizátorů


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
141516171820
212223252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události