Výstavu Beatlemánie doplní v pátek koncert

Brno, 29. srpna 2011 - Mimořádný výstavní projekt Beatlemánie! měl pražskou premiéru loni v červnu v Českém muzeu hudby. Obě nejvýznamnější a největší muzejní instituce u nás – Národní muzeum a Moravské zemské muzeum – tak pokračují v úspěšné spolupráci, kterou zahájila výstava Poklady Moravy. Kvýstavě Beatlemánie se připravuje na pátek 2. září koncert revivalových skupin Beatles – The Glass Onion a Savoy Trouble.

 

Beatles

Koncert je doprovodnou akcí k výstavě Beatlemánie, bude v Biskupském dvoře od 19 hodin. (19.00 – předkapela Savoy Trouble, 19.30 – 22.00 vynikající The Glass Onion). Se zakoupenou vstupenkou (Kč 200,-) budou mít návštěvníci možnost si prohlédnout před koncertem zdarma výstavu Beatlemánie (18 – 19 hodin) v Dietrichsteinském paláci, Zelný trh 6.

 

Beatlemánie
Výstava vypráví příběh nejslavnější rockové skupiny všech dob a jejího vlivu na československou společnost 60. let 20. století. To jsou také dvě hlavní dějové linie výstavy:

-          První sleduje The Beatles od jejich počátků a prvních úspěchů v rodném Liverpoolu v letech 1960 - 1962, přes davové šílenství a hysterické zbožštění skupiny (podle něhož dostala výstava také svůj název), vrcholné období jejich tvorby v nahrávkách na LP deskách Revolver nebo Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band, až po definitivní rozpad skupiny v dubnu 1970. Poté následuje stručný přehled životních osudů a umělecké tvorby jednotlivých členů v postbeatlesovské éře, který připomíná smutný fakt, že John Lennon (1940-1980)  a George Harrison (1943-2001) již nejsou mezi námi. Pozornost je věnována kulturním fenonémům šedesátých let, které The Beatles přímo či nepřímo ovlivňovali a nevyhýbá se ani negativním nebo kontroverzním tématům.

-          Druhá dějová linka mapuje život mládeže v socialistickém Československu a oficiální
i neoficiální stránku tehdejší kultury, přičemž důraz je kladen na počátky rock´n´rollové hudby (neboli bigbítu) u nás či na módu nošení dlouhých vlasů a reakci tehdejší vládnoucí komunistické garnitury na tento jev.

 

foto: MZM


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...