Hrubé práce na vile Tugendhat končí, památka bude zkolaudována v lednu

Brno, 27. července 2011 (MEDIAFAX) - Hrubé rekonstrukční práce na vile Tugendhat v Brně jsou hotovy. Dům je zakrytý, hotovy jsou veškeré rozvody vody a energií a dělníky teď čekají vnitřní omítky, opravy interiérů a restaurátorské práce, řekl generální ředitel společnosti Unistav Miroslav Friš.

vila_tugendhat-cervenec2011_250

Vila Tugendhat, provořadá architektonická památka jihomoravské metropole, absolvovala v úterý takzvaný kontrolní den. Investoři a památkáři se přišli do Černých Polí podívat, jak pokračují stavební práce na stopadesátimilionové celkové rekonstrukci slavného domu.

"Kolaudace začne 24. ledna a potrvá šest dní," oznámil na místě brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). "Stavební i záchranné práce pokračují podle plánu," dodal. Oprava vily se podle primátora proti původnímu rozpočtu zásadně nepodraží. "Peníze navíc vydáme jen na opravy mimořádností, se kterými jsem nemohli před zahájením rekonstrukce počítat," řekl primátor.

Poukázal přitom například na nedávno objevenou unikátní nohu ke konferenčnímu stolku nebo na nábytek, který věnuje své rodné vile a městu Brnu rodina Tugendhatových. "Potomci majitele mně slíbili, že Brnu za velmi příjermnou cenu prodají devět historických kusů nábytku z makasaru, který tvořil původní interiér," pochlubil se Onderka.

Dělníky při opravách vily zatím nejvíce zdržely izolační práce a sanace terasy - ta totiž ujížděla ze svahu dolů, do zahrady. "Ukázalo se, že i tehdejší stavitelé trochu šetřili. Nedali do základů vše, co tam podle projektu náleželo," pousmál se Friš. Stavbaři podle něj přistupují k opravě památky maximálně pečlivě a respektují historické reálie. Jsou proto například v kontaktu s výrobci původního linolea nebo následníky belgických sklářských firem, které osazovaly v 30. letech minulého století do vily továrníků původní okna. "Chceme zvládnout celou rekonstrukci tak, aby se vila co nejvíce blížila původnímu stavu," řekl Friš.

V pondělí nastoupí do vily fasádníci, aby udělali vnitřní omítky. "Bude to měsiční švuňk. Po omítkách osadíme vypínače, baterie, radiátory a další vnitřní vybavení," řekl Friš. Zahradníky pak čeká rekonstrukce zahrady - mezitím se dají vevnitř do práce restaurátoři.

Doladění interiérů bude podle stavbařů a restaurátorů náročné. Většina původního zařízení totiž pochází od zahraničních firem a brněnský magistrát chce, aby tomu tak bylo i po rekonstrukci. Restaurátoři proto oslovují firmy, které se v roce 1930 podílely na vybavení vily.

"Dodavatelé to většinou chápou jako prestiž," řekl Onderka. Dodal, že opravy vily hlídá i speciální tým dvanácti restaurátorů. "Pravidelně se ve vile všichni scházejí. Předsedkyní sboru odborníků je dokonce nejmladší dcera Tugendhatů Daniela Hammer Tugendhatová a její manžel, architekt Ivo Hammer Tugendhat," řekl Onderka.

Veškeré stavební a rekonstrukční práce by měly podle primátora skončit těsně před vánocemi, měsíc poté bude kolaudace. "První návštěvníky by mohla vila Tugendhat přivítat koncem ledna," slíbil Onderka

Jiří Nováček, foto: David Židlický

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...