Brněnské studio ČT uvede nový cyklus - Pevnosti

Brno, 23. června 2011 - Třináct lokalit na území Čech, Moravy a Slezska, které v minulosti sloužily jako pevnosti, představí nový cyklus České televize. Jednotlivé díly mohou diváci sledovat od 4. července 2011 každé pondělí ve 20:55 na ČT2. Pořad natočilo Centrum publicistiky, dokumentu a vzdělávání brněnského televizního studia. Scénář a režie Pavel Jurda.

 

Hrad2

Cyklus zavede diváky do Tábora, Brna, Chebu, Prahy, Terezína, Josefova, Olomouce, Slavonic, do jeskyně Výpustek v Moravském krasu a dalších míst. „Lokality jsme vybírali podle toho, jak ilustrují vývoj pevnostního stavitelství od 17. do 20. století, a jaký je jejich současný stav,“ říká dramaturg pořadu Viktor Sliva. Někde je původní využití zřejmé dodnes, což platí především pro objekty meziválečného pohraničního opevnění, stejně jako pro barokní pevnosti Terezín či Josefov. V mnoha dalších případech však pevnostní charakter měst setřel čas, a to v různé míře,“ dodává dramaturg.  A tak zatímco například v Praze zůstal spolu s vyšehradskou citadelou zachován i souvislý pás bastionů na Strahově, v Hradci Králové či Chebu lze najít jen zlomky někdejších mohutných hradeb.

V Brně byly pevnostní stavby chránící kdysi centrum města zcela odstraněny. Lokality jsou v rámci cyklu uspořádány tak, aby bylo možné představit jednotlivé obranné prvky, které používali stavitelé pevností, inspirovaní především francouzskými a italskými vzory. V Táboře je vysvětlen vznik bastionu, hlavního a charakteristického prvku barokního opevnění, jehož vývoj vyvrcholil výstavbou fortového věnce kolem Olomouce. Následují betonové pevnosti budované mezi světovými válkami a cyklus končí v protiatomovém velícím centru v nitru jeskyně Výpustek.

Pořadem provází Petr Jeništa a jednotlivé díly zpestřují hrané scény, natočené s příznivci vojenské historie v dobových kostýmech a s dobovými zbraněmi. Především jde o dělostřelce (švédské, rakouské), husitské bojovníky, pruské a rakouské pěšáky, vojáky československé armády i wehrmachtu. Jeden z dílů štáb natáčel během rozsáhlé rekonstrukce obléhání pevnosti Stříbrná Hora.   V cyklu vystupují odborníci, zejména historici, architekti a příznivci vojenské historie a také lidé, kteří k daným lokalitám mají přímý vztah, například průvodci a majitelé objektů.

 


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...