ČT Brno po půl století získá nové studio

Brno, 16. prosince 2014 - Na konci listopadu začala výstavba nového studia České televize v Brně. Moderní televizní areál, který se plánoval od roku 2008, by měl v městské části Líšeň vzniknout za čtrnáct měsíců. Oproti původním návrhům bude stát o polovinu méně.

ct brno zakladni kamen nove studio

„Brněnské studio České televize odstartovalo svoji činnost před třiapadesáti lety. V jeho prostorách v centru města od té doby vyrostlo několik generací televizních profesionálů a vznikla řada skvělých pořadů. Ale dnes, kdy jsou zejména technologické podmínky vysílání už daleko rozvinutější, je nezbytné, aby tvůrci měli pro svoji práci kvalitnější a důstojnější zázemí,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák, podle kterého jsou v tuto chvíli již obě budovy v centru města, z nichž jedna fungovala od třicátých let jako bytový dům a druhá jako banka, pro moderní televizi nevyhovující.

„Nové studio v Brně vnímám jako možnost rozvinout naplno potenciál všech zástupců všech televizních oborů,“ doplňuje Dvořák.

Po dokončení stavby bude nové studio vybaveno technologiemi a zaměstnanci by se do něj tak měli přesunout v polovině roku 2016. „Velmi si vážím toho, že mohu být u tak významné události, jakou zahájení výstavby nového televizního studia v Brně bezesporu je,“ říká jeho ředitel Jan Souček a dodává: „Věřím, že nové prostory vylepší dosavadní zázemí a umožní daleko větší vývoj nových programových formátů.“

vizualizace ct brno nove studio

Brněnské studio České, resp. Československé televize vzniklo 6. července 1961. Od té doby sídlilo na několika místech v Brně. V současné době má technické a vysílací zázemí ve studiu Typos v Jezuitské ulici, produkce, dramaturgie, archív programových fondů a další pracoviště jsou v budově v ulici Běhounská. Žádný z těchto domů nebyl projektovaný pro televizní provoz a vzhledem k finanční náročnosti jejich dnes už nezbytných generálních oprav i k špatné dopravní obslužnosti v centru Brna se Česká televize rozhodla pro výstavbu studia nového, které by odpovídalo soudobým nárokům.

Výstavby se na základě výběrového řízení, kterého se zúčastnilo jedenáct uchazečů, ujalo sdružení ČT Brno, které tvoří společnosti IMOS Brno a PKS Stavby. Samotný projekt se vyvíjel mnoho let a po nástupu Petra Dvořáka do funkce generálního ředitele ČT došlo k jeho celkové revizi a úpravám, jež spočívaly primárně v zefektivnění stavby a zmenšení původního rozsahu. Zároveň tak došlo i ke snížení předpokládané hodnoty stavby, a to z odhadovaných 660 miliónů na 340 miliónů korun.

(red), foto: archív ČT Brno


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...