ČT Brno se přestěhovala do nového studia v Líšni

Brno, 9. listopadu 2016 - Tři moderní studia, nový zpravodajský systém a technologické i provozní zázemí odpovídající potřebám současné televizní produkce. Právě tak vypadá nové sídlo České televize, které bylo otevřeno začátkem října v Brně-Líšni.

ct brno lisen

„Brněnské studio České televize odstartovalo svoji činnost před pětapadesáti lety, v malých, provizorních prostorách v centru města. Záhy si našlo pevnou pozici v programu tehdejší Československé televize, vychovalo generace televizních profesionálů i výrazných tvůrčích osobností, dalo vzniknout řadě kultovních pořadů. Dnes je jedním ze tří stěžejních komplexů České televize a původní zázemí, ve kterém sídlilo, stále zřetelněji omezovalo potenciál, který brněnské studio reálně má,“ uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák.

„Otevření nové budovy v Líšni proto vnímám primárně jako silný impuls pro všestranný rozvoj televizní tvorby, od zpravodajství po náročné dramatické projekty. V mnoha ohledech jsou nyní tyto prostory moderněji vybavené než komplex Kavčích hor, kde technologie často pocházejí ještě ze sedmdesátých let. Brněnské studio by se tak pro nás mohlo stát jakousi laboratoří, kde budeme moci zkoušet nové věci a nové televizní formáty. Jsem rád, že se nám podařilo po desetiletí úvah projekt nového televizního studia v Brně úspěšně dokončit,“ dodal Dvořák.

Stavba nového brněnského studia za 350 miliónů korun začala na podzim roku 2014 a trvala šestnáct měsíců. Do budovy v Brně-Líšni se 250 zaměstnanců České televize začalo stěhovat letos v červnu. Nově televizní studio v Brně vzniklo na místě bývalé administrativní budovy společnosti Zetor. Ta naplno fungovala po několik desetiletí, poslední dekádu však chátrala. Poté, co prostory získala Česká televize, je ještě několikrát před zahájením stavby využila pro natáčení.

Objekt zahrnuje tři samostatná studia, z nichž jedno je vyhrazeno pro zpravodajství. V dalším, o rozloze 130 metrů, vznikají studiové pořady. Největší plochu, 330 metrů čtverečních, má moderní studio, které umožní vyrábět i náročné dramatické projekty. „Líšeň je pro nás jednoznačně cesta k moderní a efektivní televizní výrobě,“ zdůrazňuje ředitel brněnského studia ČT Jan Souček.

Původní budovy na Běhounské a Jezuitské, ve kterých brněnské televizní studio v centru města sídlilo, prodá Česká televize ve veřejné dražbě.

Z historie Televizního studia Brno
Objekty Typos a Běhounská se nacházejí v centru města Brna. Jsou od sebe vzdáleny několik desítek metrů, ale nejsou jakkoli propojeny. Vazba mezi jednotlivými pracovišti je přitom při televizní výrobě velmi úzká. Komplikovaná byla pro dopravní uspořádání v místě i manipulace s televizní technikou a scénikou, omezené možnosti měly pro své výjezdy i televizní štáby. Ani jedna z těchto budov nebyla původně projektována pro televizi a jejich postupnou rekonstrukcí už nebylo možné zajistit pro televizní studio dostatečně funkční prostředí.

Běhounská 18: Dům byl postaven před více než osmi desítkami let pro účely banky. Z tohoto určení vycházelo i vnitřní členění, které bylo velmi nesourodé od velkých a vysokých sálů přes velkoryse pojaté kanceláře až po malé místnosti, včetně rozlehlého trezoru v suterénu objektu. Konstrukční řešení objektu prakticky neumožňovalo zásadní změnu vnitřní dispozice.

Jezuitská 7 – Typos: Původně bytový dům s přízemní pasáží a suterénním společenským sálem. Vnitřní dispozice byla z televizního hlediska velmi nevhodná, problémem bylo zejména umístění studií do podzemních prostor. To komplikovalo například dopravu dekorací a manipulaci s nimi. V objektu nebylo dostatečné zázemí pro stavebně-dekorační techniku.

(red), foto: archív ČT Brno

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...