V pátek budou v Artu Fotojatka, v sobotu přijede Jaroslav Dušek

Brno, 15. března 2011 - V pátek 18. března se již počtvrté rozzáří plátno brněnského kina Art tvorbou českých a světových fotografů. Postará se o to putovní festival Fotojatka, jehož pátý ročník si dal za cíl představit divákům špičky světové i české tvůrčí a dokumentární fotografie. Kromě významných českých autorů, např. Františka Dostála či Václava Jiráska, festival přiveze i tvorbu tří autorů oceněných v soutěži World Press Photo nebo seznámí diváky se zástupci mladé íránské fotografie.

 

Fotojatka_Kino_Art

„Před pěti lety jsme se rozhodli prezentovat fotografii jinak než jako obrázky v tichých galeriích,“ říká k projektu ředitel festivalu Martin Šálek. „Chtěli jsme ukázat, že může být dynamická, podpořit ji hudebním doprovodem. Koncept výborně fungoval a začali jsme tedy oslovovat vynikající tvůrce celého světa, aby se projektu zúčastnili. Máme rádi galerie, ale společný divácký zážitek v potemnělém kině je jedinečný, to nikdo jiný nenabízí,“ dodává.

Festival se chce vymezit i třeba vůči známým cestovatelským projekcím. „Nekonkurujeme si,“ říká Šálek, „naše zaměření je úplně jiné. Klíčem k výběru autorů, které na festivalu prezentujeme, je originalita a rozmanitost. Vedle humorných fotografií Františka Dostála uvidí diváci třeba módní fotografie Báry Prášilové nebo dokument z italských jatek Tommaso Ausiliho, který za něj byl loni oceněn na World Press Photo.“

A na co by chtěl ředitel festivalu diváky nalákat? „Mými osobními favority jsou Anders Petersen a Vanessa Winship – dnes už klasici evropské dokumentární fotografie. Těším se i na to, jak budou vypadat na velkém plátně intimní krajiny Jana Jedličky nebo známá Industria Václava Jiráska, který kromě ní představí i další, dosud nepublikovaný fotocyklus.“

Fotojatka, která v kině Art začnou od 19 hodin, však svůj záběr neomezují na promítání – návštěvníci si budou moci vyzkoušet svou kreativitu v sobotní netradiční fotodílně. Festival se kromě Brna koná tradičně také v Praze a v Českých Budějovicích. Po skončení hlavních termínů plánují organizátoři řadu ozvěn festivalu po městech celé republiky i za jejími hranicemi.

Jaroslav Dušek v Artu

O žijících hercích se netočí mnoho dokumentů. Této výsady se dostalo jednomu z nejpopulárnějších a nejneuchopitelnějších postav českého divadla a filmu – Jaroslavu Duškovi. Režisér Viliam Poltikovič přináší ve svém snímku Když kámen promluví pokus o postižení Duškova vnitřního života, jeho názorů a postojů k věcem, které se dotýkají každé bytosti. Ve filmu tak sledujeme populárního herce ve společnosti mentálně postižených, delfínů nebo uprostřed rozhovoru s kameny.

Premiéra tohoto netradičního dokumentu se odehraje v sobotu 19. března v 18.15 a ve 20.30. Obou projekcí se zúčastní osobně Jaroslav Dušek i režisér filmu Viliam Poltikovič, takže o dobrou zábavu bude postaráno.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
192021232425
26272829   
Nejbližší akce

Žádné události