V pátek budou v Artu Fotojatka, v sobotu přijede Jaroslav Dušek

Brno, 15. března 2011 - V pátek 18. března se již počtvrté rozzáří plátno brněnského kina Art tvorbou českých a světových fotografů. Postará se o to putovní festival Fotojatka, jehož pátý ročník si dal za cíl představit divákům špičky světové i české tvůrčí a dokumentární fotografie. Kromě významných českých autorů, např. Františka Dostála či Václava Jiráska, festival přiveze i tvorbu tří autorů oceněných v soutěži World Press Photo nebo seznámí diváky se zástupci mladé íránské fotografie.

 

Fotojatka_Kino_Art

„Před pěti lety jsme se rozhodli prezentovat fotografii jinak než jako obrázky v tichých galeriích,“ říká k projektu ředitel festivalu Martin Šálek. „Chtěli jsme ukázat, že může být dynamická, podpořit ji hudebním doprovodem. Koncept výborně fungoval a začali jsme tedy oslovovat vynikající tvůrce celého světa, aby se projektu zúčastnili. Máme rádi galerie, ale společný divácký zážitek v potemnělém kině je jedinečný, to nikdo jiný nenabízí,“ dodává.

Festival se chce vymezit i třeba vůči známým cestovatelským projekcím. „Nekonkurujeme si,“ říká Šálek, „naše zaměření je úplně jiné. Klíčem k výběru autorů, které na festivalu prezentujeme, je originalita a rozmanitost. Vedle humorných fotografií Františka Dostála uvidí diváci třeba módní fotografie Báry Prášilové nebo dokument z italských jatek Tommaso Ausiliho, který za něj byl loni oceněn na World Press Photo.“

A na co by chtěl ředitel festivalu diváky nalákat? „Mými osobními favority jsou Anders Petersen a Vanessa Winship – dnes už klasici evropské dokumentární fotografie. Těším se i na to, jak budou vypadat na velkém plátně intimní krajiny Jana Jedličky nebo známá Industria Václava Jiráska, který kromě ní představí i další, dosud nepublikovaný fotocyklus.“

Fotojatka, která v kině Art začnou od 19 hodin, však svůj záběr neomezují na promítání – návštěvníci si budou moci vyzkoušet svou kreativitu v sobotní netradiční fotodílně. Festival se kromě Brna koná tradičně také v Praze a v Českých Budějovicích. Po skončení hlavních termínů plánují organizátoři řadu ozvěn festivalu po městech celé republiky i za jejími hranicemi.

Jaroslav Dušek v Artu

O žijících hercích se netočí mnoho dokumentů. Této výsady se dostalo jednomu z nejpopulárnějších a nejneuchopitelnějších postav českého divadla a filmu – Jaroslavu Duškovi. Režisér Viliam Poltikovič přináší ve svém snímku Když kámen promluví pokus o postižení Duškova vnitřního života, jeho názorů a postojů k věcem, které se dotýkají každé bytosti. Ve filmu tak sledujeme populárního herce ve společnosti mentálně postižených, delfínů nebo uprostřed rozhovoru s kameny.

Premiéra tohoto netradičního dokumentu se odehraje v sobotu 19. března v 18.15 a ve 20.30. Obou projekcí se zúčastní osobně Jaroslav Dušek i režisér filmu Viliam Poltikovič, takže o dobrou zábavu bude postaráno.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události