Tržnici v Brně-Černovicích zachvátil mohutný požár

pozar-olomouckaBrno, 10. září 2012 (MEDIAFAX) - V objektu tržnice v Olomoucké ulici v Brně Černovicích vypukl v noci na pondělí krátce po půlnoci požár. Podle informací tiskového mluvčího HZS Jihomoravského kraje Jaroslava Haida oheň zasáhl celý půdní prostor objektu a musel být vyhlášen III. stupeň požárního poplachu.

"Oheň zřejmě vypukl v mezistropním prostoru, odkud se rozšířil na celý přízemní objekt o půdorysu zhruba 15x30 metrů. Vzhledem k rozsahu a potřebě velkého počtu velkokapacitních cisteren byl vyhlášen druhý a vzápětí i třetí, nejvyšší stupeň požárního poplachu," uvedl Haid s tím, že uvnitř objektu z lehkých kovových konstrukcí se nacházely především stánky s textilním zbožím a bistra. Na místě podle jeho slov zasahovalo více než 15 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů z celého Brna.

Do likvidace plamenů, které při příjezdu hasičů šlehaly ze střechy přízemního pavilonu do výšky několika metrů, nasadili hasiči postupně 12 vodních proudů. "Celkem s požárem bojovalo na 80 hasičů s dvaadvaceti zásahovými vozidly," vypočítal síly a prostředky Haid. Kritická koncentrace nebezpečných látek v ovzduší vzhledem k příznivým klimatickým podmínkám podle něj zatím nehrozí. Přesto situaci na místě monitoruje tým chemiků s mobilní laboratoří a lidem v okolí hasiči doporučují omezit větrání a otevírání oken.

"Příčinu vzniku požáru na místě vyšetřují vyšetřovatelé z HZS Jihomoravského kraje. Způsobená škoda podle předběžného odhadu zřejmě přesáhne pět milionů korun," uzavřel mluvčí.

Zasažený objekt přitom stojí v těsném sousedství další tržnice, kterou loni taktéž zničil rozsáhlý požár. Na jejím místě již byla postavena nová zděná budova.

Kvůli zvýšené frekvenci pohybu požárních vozidel museli policisté Olomouckou ulici u asijské tržnice uzavřít a dopravu odklonit. Průjezd byl umožněn jen vozidlům hromadné dopravy. Pro ostatní vozidla byl obnovený provoz okolo šesté hodiny.

Během pondělního dopoledne zasažený prostor pouze žhne a kouří se z něj. "Kvůli hrozícímu zřícení rozhodneme, zda objekt zbourá těžká technika," řekl Haid.

Petr Barták, Lenka Horáková, foto: HZS JMK

Související články:

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit