Templářské sklepy vyhrály spor o víno, u kterého údajně nebyl znám původ hroznů

Brno, 6. března 2012 (MEDIAFAX) – Brněnský krajský soud v úterý zrušil kvůli nezákonnostem a procesním vadám rozhodnutí Státní zemědělské a potravinářské inspekce, které zakázalo v roce 2010 Templářským sklepům Čejkovice uvádět do oběhu víno, údajně vyrobené z hroznů, jejichž původ se nepodařilo prokázat. Verdikt vynesla soudkyně Jana Jedličková. "Rozhodnutí Státní zemědělské inspekce bylo nezákonné a obsahovalo procesní vady. Inspekce musí projednat celou věc znovu, navíc musí zaplatit vinařské společnosti náklady soudního řízení," konstatovala soudkyně.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala čejkovické firmě v roce 2010 uvádět do oběhu část její produkce, protože při kontrolách zjistila, že není známý původ hroznů, ze kterých některá svá vína společnost vyrábí a prodává. To je v rozporu s vinařským zákonem. Firmy totiž mohou prodávat dražší vína vyšších kategorií pouze tehdy, pokud jasně deklarují původ hroznů, ze kterých jsou vyrobena.

Templářské sklepy Čejkovice však s postupem kontrolorů ani výsledky prověrky nesouhlasily a brněnský inspektorát SZPI zažalovaly u krajského soudu.

Templářské sklepy napadly u soudu především nesprávné doručení písemnosti o kontrole ve firmě, předčasná rozhodnutí a nezákonné procesní postupy SZPI. "Kontrola společnosti nebyla zahájena v souladu s právem. Povinností inspekce je oznámit provedení kontroly a to se nestalo," řekl soudu právník Templářských sklepů. Inspekce podle žaloby doručila oznámení o zahájení kontroly nikoliv vedení firmy, ale zaměstnanci, který nebyl oprávněná přebírat písemnosti. "Řádné doručení se uskutečnil až pět dní po zahájení kontroly," řekl právník vinařské firmy.

Templářské sklepy namítaly u soudu také nezákonný procesní postup inspekce. Vytýkaly SZPI, že jim zakázala uvádět do oběhu víno. "Tento skutek však ani nenastal," řekl advokát. Firma se navíc domnívala, že inspekce jí neumožnila řádně se bránit a považovala a její jednání dopředu za správní delikt. "Inspekce začala stahovat víno ještě předtím, než bylo o sporu rozhodnuto. SZPI přitom neprokázala původ vína, my jsme naopak deklarovali, že je nám původ vína znám," řekl advokát.

Právník Ludvík Ševčík, zastupující SZPI žalobu vinařské firmy odmítl. Námitky, které Templářské sklepy uvádějí, označil za irelevantní a netýkající se podstaty věci. Soud však s jeho verzí sporu nesouhlasil. 

Velké vinařské firmy často čelí podezření, že při produkci některých vín podvádějí. Nakupují údajně ve velkém révu v zahraničí, a víno z ní vyrobené deklarují jako tuzemské, často dokonce přívlastkové.

Vedení čejkovické společnosti však odmítlo.Spor mezi Templářskými sklepy Čejkovice a SZPI je však největším případem, ve kterém vinařská společnost zažalovala státní inspekci. "Škody, které naší firmě postupem inspekce vznikly, jdou do desítek milionů korun," řekl předseda představenstva Templářských sklepů Pavel Pastorek. "Velmi nešťastně vnímáme i poškození pověsti naší firmy," dodal Pastorek.

Pastorek zároveň řekl, že postup inspekce nechápe. Samy Templářské sklepy totiž podle něj pomáhaly vyvinout metodiku zkoumání původu vín, která se v Česku s úspěchem po vstupu do EU používá.

Jiří Nováček, foto: otevrenesklepy.cz

Související články: