ČT: Brněnský soud dostal kvůli justičnímu paláci pokutu dvě miliardy korun

Paragraf-01Praha, 10. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Krajský soud v Brně dostal od finančního úřadu rekordní pokutu ve výši téměř dvou miliard korun za chyby při stavbě tamního justičního paláce. Podle ministerstva spravedlnosti je za kauzu odpovědné výhradně vedení krajského soudu, informuje v úterý Česká televize. Krajský soud se odmítl k případu vyjadřovat s tím, že verdikt je zatím nepravomocný.

Náklady na výstavbu supermoderního justičního areálu se vyšplhaly z plánovaných 800 milionů korun téměř na dvě miliardy. Případ v minulosti vyšetřovala i policie, a to kvůli podezření z porušení rozpočtové kázně. Policie sice případ odložila, právě porušení rozpočtových pravidel ale řešili inspektoři brněnského finančního úřadu. Za neoprávněné použití státních peněz vyměřili historicky nejvyšší pokutu pro státní úřad - 1 935 623 540 korun.

Krajský soud případ nechce blíže komentovat, proti pokutě se ale odvolal k brněnskému finančnímu ředitelství. "Dokud není řízení pravomocně skončeno, je krajský soud v Brně vázán povinností mlčenlivosti," uvedla pro ČT mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Palečkové resort o udělení pokuty ví, do řízení ale vstupovat nemůže. "Je to záležitost krajského soudu v Brně," uvedla Palečková s tím, že šlo o investiční akci právě tohoto soudu, tudíž veškerá pochybení jdou za ním. Vedení brněnského krajského soudu v minulosti jakékoli chyby ve financování paláce odmítalo.

Rozpočet resortu ministerstva spravedlnosti na letošní rok je asi dvacet miliard korun. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) uvedl, že pokud by byla zmíněná pokuta pravomocná, musel by požádat ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) o navýšení rozpočtu.

Eva Vanácová

Související články: