Muslimský aktivista podal trestní oznámení na islamisty za hlásání nenávisti u izraelské ambasády

Brno /Praha, 6. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Muslimský aktivista Lukáš Lhoťan podal státnímu zastupitelství v Praze podnět k prošetření možného spáchání trestného činu podněcování k rasové nenávisti a propagaci terorismu, kterého se měli dopustit islámští fundamentalisté na demonstraci pražské Muslimské obce před izraelskou ambasádou v Praze. "Na videozáznamu z demonstrace je vidět, jak islamisté opakovaně provolávají v arabském jazyce slogan Chajbar, Chajbar, o Židé Mohamedova armáda se vrátí. Jedná se o slogan z popěvku islámských teroristických organizací Hamas a Hizballáh, v kterém se odkazuje na vyvraždění a zotročení židů v lokalitě Chajbar prorokem islámu Mohamedem," řekl v pátek brněnský muslim Lhoťan.

Paragraf-01

Na videozáznamu je podle něj vidět, že demonstrující, včetně členů a zakladatelů Muslimské obce v Praze a Muslimské obce v Hradci Králové, opakovaně provolávají tato slova o tom, že muslimové naloží s dnešními židy stejně jako Mohamed s židy v Chajbaru.

Tento popěvek je přitom součásti kryptosymboliky islámského extremismu. "Je to podobné, jako když neonacisté na veřejnosti používají podobné symboly a hesla," řekl Lhoťan. I přes skutečnost, že v České republice nejspíše na tuto problematiku neexistují žádní odborníci nebo potřebné dokumentace, považují umírnění islamisté tento případ provoláváni smrti židům, a vyhrožováni novým vyvražděním, za stejně závažný jako kdyby podle Lhoťana obdobně provolávali neonacisté například "Osvětim, Osvětím, o Židé německá armáda již jde!"

"V situaci, kdy policejní vyšetřovatel navrhuje zahájit soud s autory transparentu Evropo povstaň! z demonstrace radikálních neonacistů z Brna, považuji za oprávněné požadovat obdobně tvrdý postup policejních orgánů i vůči autorům tohoto nenávistného projevu před izraelskou ambasádou," prohlásil Lhoťan, který je spolupracovníkem Islámské nadace v Brně a Ústředí muslimských náboženských obcí.

Podle Lhoťana se účastnici demonstrace provolávající tento slogan mohli dopustit některého z trestných činů, stejně tak i předříkávač a samotný organizátor demonstrace muslimská obec, protože je na záznamu vidět provoláváni tohoto sloganu s odstupem několika desítek minut a sborově.

Islámský extremismus je podle Lhoťana, který je předním českým publicistou, zabývajícím se islámskými komunitami v Česku, mnohem větší hrozbou než islámský terorismus. "Jeho cílem totiž není přímý násilný akt, ale podněcováni vzájemné nenávisti," prohlásil Lhoťan.

Za pravdu dává Lhoťanovi i bývalý šéf kontrarozvědky Karel Randák. Bezpečnostní rizika v souvislosti s aktivitami mladých islámských radikálů podle něj hrozí v oblastech politiky a terorismu. "Na politické úrovni se islamisté pokoušejí odstranit výdobytky západní společnosti a její humanistické hodnoty, jako jsou rovnost pohlaví, svoboda vyznání nebo svoboda projevu. V jejich politických programech je mimo jiné nastolení vlády jedné islamistické polické strany a zavedení práva šaria," uvedl.

Podle Randáka jsou si extremisté vědomi toho, že tyto politické bitvy nemají šanci vyhrát, nicméně tímto způsobem "prohlubují kulturní a sociální dělení společnosti na muslimskou a nemuslimskou a radikalizují muslimské společenství."

Jiří Nováček

Související články: