Muslimové otevřeli v Brně svou druhou oficiální modlitebnu

Brno, 27. září 2011 (MEDIAFAX) - Muslimové otevřeli v Brně svou druhou oficiální modlitebnu. V Masarykově ulici v centru města ji provozují duchovní pocházející z okruhu Jazykové školy Alfirdaus, řekl v úterý ředitel Česko-muslimského institutu Lukáš Lhoťan.

Mesita_Brno2

Prostory v Masarykově ulici mají statut muslimské modlitebny. Podle Lhoťana její zřízení reflektuje vzrůstající počet vyznavačů islámu v Brně a na jižní Moravě. "V nové modlitebně se začne scházet asi stovka věřících," řekl Lhoťan.

Jihomoravská metropole patří v Česku mezi hlavní střediska islamistů. Ve městě funguje od roku 1998 i nejstarší mešita na území Česka - Ve Vídeňské ulici v Brně-Štýřicích ji provozuje Islámská nadace. "Věřícím je otevřena pro denní modlitby. Vždy v pátek tam duchovní kážou v češtině i arabštině a mešita organizuje i program při ramadánu nebo oslavách islámských svátků," řekl Lhoťan.

Kromě Brna jsou v Česku oficiální muslimské mešity již jen v Kolové na Karlovarsku a v Praze, kde jsou i tři další modlitebny. Další modlitebny jsou v Teplicích, Hradci Králové, Liberci, Plzni a Karlových Varech, islamisté se tam scházejí vesměs v pronajatých místnostech nebo na vysokoškolských kolejích.

Jiří Nováček

Související články:
honor 50

Tipy pro péči o váš smartphone

Mnoho lidí považuje mobilní telefon za jeden ze svých nejcennějších věcí. Obsahuje stovky vzpomínek, včetně fotografií, kontaktů, zpráv a dokonce i videí. Je proto důležité vědět, jak se o naše telefony starat, aby vydržely co nejdéle. Smartphony vydrží v průměru dva až tři roky, ale pokud se o ně správně staráte, mohou žít déle. Svůj smartphone můžete chránit před poškozením a smrtí dříve, ne...