Soud zahájil proces s muži, kteří kvůli důchodu brutálně mučili starce

Brno, 4. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Brněnský městský soud zahájil ve středu hlavní líčení s Marjanem Biličem a Ivanem Vavrekem, obžalovanými z vydírání sedmdesátiletého muže obývajícího dřevěnou boudu nedaleko obchodního domu Makro v Brně. Státní zástupce oba muže obžaloval, že loni v říjnu důchodce brutálně mučili - mimo jiné jej pálili rozžhavenou lžičkou, nutit pít olej s pepřem a požadovali od něj opakovaně vydání důchodu. "Násilníci chtěli muže přinutit, aby jim vydal šest tisíc korun, pro které si chodil ke kurátorovi na sociální úřad," řekl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Soud-kladivko-04

Osamělý muž žil v unimobuňce, kde jej pachatelé přepadli. "Sebrali mu doklady a zbili jej tyčí a dřevěnou palicí. Ucpali mu nos a do úst lili olej s pepřem. Nažhavenou lžící mu pak vypálili na noze znamení - to vše proto, aby uvěřil jejich výhružkám," uvedl mluvčí.

Agresoři totiž chtěli, aby muž pro ně od svého sociálního kurátora vybral peníze. Ty požadovali jako výpalné za to, že jej nechají v buňce v Kaštanové ulici žít. Pokud jim prý nevyhoví, řekli, že mu vypálí oči.

Ve prospěch muže však zakročil kurátor Magistrátu města Brna Ondřej Baláš. Bylo mu totiž divné, že muž, který si přišel pro důchod, je ve zbědovaném stavu a nemá doklady. "Plakal, byl v šoku, zbitý, od krve. Řekl, že venku čekají dva darebáci, kteří jej chtějí obrat o všechno," řekl agentuře Mediafax Baláš.

Kurátorovi se pak podařilo lstí od výrostků získat zpět klientovy doklady. Jednoho z nich pak pod smyšlenou záminkou zdržel v kanceláři, mezitím se podařilo úředníkům přivolat policisty. Ti pak oba vyděrače pozatýkali a izolovali až do soudního procesu ve vazbě.

Jiří Nováček

Související články: