Unikátní boskovický poklad k vidění už jen dva týdny!

Brno, 8. ledna 2015 - Už jen do 19. ledna 2015 bude v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea k vidění unikátní výstava historických mincí. Ta představuje celou dochovanou část pokladu, který byl objeven v roce 2010 na kopci zvaném „Zlatník“ v lese nedaleko Boskovic.

Poklad byl ukryt do země ve 40. letech 17. století v souvislosti s válečnými událostmi třicetileté války, kdy byla země drancována vojsky mnoha armád. „Depot obsahoval stříbrné mince o celkové hmotnosti přibližně 6 kg, které byly zabaleny do tkaniny, uloženy v hliněném džbánu a uschovány na bezpečné místo pod kamenem. Nalezený poklad bohužel nezůstal v úplnosti vzhledem k tomu, že nálezce poklad neodevzdal a rozprodal. Policii se podařilo zachránit džbánek a 2 267 stříbrných mincí,“ uvedla Dagmar Grossmannová, vedoucí numismatického oddělení MZM a autorka výstavy.

Dochovaná část pokladu je složena z různých typů stříbrných mincí velmi pestré provenience zahrnující množství evropských zemí. „V největším počtu jsou v depotu dochovány mince salcburských arcibiskupů; významnou část tvoří mince z českých zemí a z rakouských zemí; pestrá je i směsice drobných a středních nominálů z německých zemí. Složení nálezu doplňují mince nizozemské, polské, uherské, švýcarské nebo ražba papežská. Vedle běžných ražeb, dochovaných ve velkém množství, jsou zde i mince vzácnější a u nás málo známé,“ upozornila Grossmannová.

Další část výstavy se zabývá mincovnictvím v období třicetileté války na Moravě tak, aby návštěvník získal ucelený přehled o tomto období. Vystaveny jsou zde ukázky mincí z první poloviny 17. století, které doplňují představu o tom, jaké mince byly v tomto období na Moravě raženy, čím se platilo a jaké byly tehdejší ceny a mzdy.

Otevírací doba výstavy: úterý 9–15, středa až pátek 9–17, sobota a neděle 13–18 hodin

(red), foto: Kryštof Turek


Související články:

Komentáře  

 
0 #2 Laurinda 2017-07-23 16:54
This is my first time pay a visit at here and i am genuinely happy to read everthing at single place.


Also visit my web page :: foot pain big toe (karylupkin.wordpress.com: https://karylupkin.wordpress.com/2015/06/25/hammertoes-treatment-at-home/)
Citovat
 
 
0 #1 Regena 2017-06-01 08:16
Yay google is my world beater assisted me to find this outstanding
website!

Feel free to surf to my blog :: push up bra everyday use: http://biron213.typepad.com/blog/2011/09/exposedenvy-has-change-the-bra-strap-industry.html
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit