V Brně se odehraje Hackathon zaměřený na moderní energetiku

Brno, 19. října 2022 - Již v pátek 21. října odstartuje v brněnském Impact Hubu hackathon zaměřený na moderní energetiku. Akce pod patronací společnosti E.ON potrvá až do neděle 23. října. Kromě samotného hackathonu, jehož účastníci budou navrhovat prototyp aplikace pro energetické komunity, proběhne první den akce i prezentační část pro veřejnost. V rámci ní se zájemci od odborníků dovědí, jak například hospodařit s energiemi nebo proč používat zelené zdroje. Na příchozí čeká i Fun & Relax zóna s doprovodným programem. Vstup na hackathon je zdarma, registrovat se lze na jeho internetových stránkách.

hacker pocitac data

„V úvodní části probereme aktuální trendy energetiky. Její účastníci získají nový pohled na věc a dostanou informace z první ruky. Navíc mohou získat kontakty na odborníky z praxe,“ přibližuje David Šeda, projektový manažer distribuční společnosti EG.D, člena skupiny E.ON.

Hackathon odstartuje v coworkinogovém centru Impact Hub Brno v ulici Cyrilská 7 v pátek 21. října od 15.00 hodin registrací týmů. Od 17.30 hodin na něj naváže program pro veřejnost. Své příspěvky přednese pět odborných spíkrů.

Přednáškou (Příklady fungování energetických komunit) celou sekci uvede Martin Ander. V současnosti pracuje jako specialista Svazu moderní energetiky v oboru komunálních projektů, osm let vykonával funkci náměstka primátora města Brna pro životní prostředí.

Druhou vystupující bude Laura Otýpková, právnička a vedoucí sekce Odpovědné energie ve společnosti Frank Bold. Její přednáška (Příklady komunitní energetiky: co je možné v zahraničí) představí příklady z Nizozemí, Německa a Rakouska, a zauvažuje nad tím, jak by se daly použít v tuzemsku.

Následovat bude Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ. Ten ve své prezentaci (Příležitosti a bariéry v akumulaci energie a OZE) přiblíží možnosti uskladnění elektrické energie, výrobu a skladování vodíku, poskytování flexibility, výstavbu infrastruktury pro elektromobilitu v ČR a celkově modernizaci české energetiky a průmyslu.

Dále vystoupí Vladimír Hlavenka, generální ředitel společnosti TEDOM, která se zabývá výrobou kogeneračních jednotek. Sekce keynotes pak uzavře Jan Eisenreich ze Sdružení českých, moravských a slezských Sdružení vlastníků jednotek.

Po této části se deset řešitelských týmů, každý maximálně o šesti členech, plně vrhne na hlavní úkol. Ten musí splnit do 48 hodin.

„Cílem hackathonu je navrhnout prototyp aplikace pro energetické komunity v bytových domech. Tato aplikace má lidem pomoci rozhodnout se, zda komunitu vytvořit, a zároveň je motivovat k co největším energetickým úsporám. Stejně tak by měla uživatelům také usnadnit provoz a správu komunity,“ přibližuje Denisa Bajánková, projektová manažerka distribuční společnosti EG.D, člena skupiny E.ON.

Soutěžící čeká v sobotu 22. října prezentační workshop a dva mentoringy. V 19.00 pak pořadatelé vyhlásí finalisty. Ti budou na dokončení projektu pracovat celé nedělní dopoledne. Odpoledne pak odprezentují konečnou verzi aplikace vytvořené během víkendu.

Vyhlášení nejúspěšnějšího týmu a předání ocenění mají organizátoři v plánu v neděli 23. října v 16.00 hodin. Vítězný projekt získá 300 000 korun na vytvoření finální aplikace, která bude upravená na základě zpětné vazby od zákazníků po hackathonu.

Všem příchozím, jak veřejnosti v pátek, tak účastníkům hackathonu během soboty i neděle, bude v Impact Hubu k dispozici Fun & Relax zóna. Lidé v ní naleznou občerstvení, herní koutek, odpočinkovou část i klidné místo na spaní. „Díky našim partnerům, jako jsou E.ON a další, můžeme v rámci doprovodného programu nabídnout třeba autodráhu, dálková autíčka na ovládání či virtuální realitu. Dále budeme mít sluchátka na Silent Disco, které naladíme na jednom kanálu na zklidnění a další dva naplníme hudbou. Impact Hub si pro vás připraví speciální hru Climate Fresk, který krásně ukazuje, jak každá lidská činnosti má svoje důsledky a jak se těmto důsledkům bránit a vést o nich diskusi,“ přibližuje Ondřej Durkáč, koordinátor celé akce a manažer Impact Hubu.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...