Brněnský Respilon představil nanovlákenný samočisticí respirátor, vydrží týden

Brno, 11. listopadu 2020 – Brněnská firma Respilon startuje prodej očekávané revoluční novinky v ochraně dýchacího ústrojí. Respirátor VK RespiPro je unikátní nanovlákenný respirátor se samosterilizační funkcí. Tu zajišťují dvě vrstvy s akcelerovaným oxidem mědi, který deaktivuje viry zachycené v kvalitní certifikované nanovlákenné membráně.

respilon-17res

Díky této zcela unikátní dvojité bariéře lze respirátor spolehlivě, bezpečně a opakovaně používat až po dobu jednoho týdne, neboli zhruba 30 hodin kumulativně. Respirátor VK RespiPro je výsledkem spolupráce izraelských vědců a vlastního vývojářského a designového týmu firmy Respilon.

Nanovlákenný respirátor VK RespiPro funguje na principu dvojité bariéry. První tvoří kvalitní certifikovaná nanovlákenná membrána, která díky své extrémně husté síti vláken okamžitě a spolehlivě zachytí až 99,9 % virů. Dvě vrstvy s akcelerovaným oxidem mědi se následně postarají o jejich deaktivaci. Tento efekt „samosterilizace,“ potvrzený nezávislým testováním, zásadně mění způsob nošení ochranných prostředků dýchacích cest, tak jak je dosud známe. VK RespiPro lze totiž použít opakovaně a bez obav z kroskontaminace. Při průměrném denním používání 5 hodin lze VK RespiPro používat po dobu 6 dní bez nutnosti výměny, respektive jakékoliv dodatečné péče.

„Vývoj řady VK začal již před několika lety, kdy jsme s izraelským partnerem rozhodně neměli tušení, že přijde taková výzva, jakou je pandemie Covid-19,“ říká zakladatel Respilonu, Roman Zima a dodává: „Ambicí ale od počátku bylo spojit naše know-how z oblasti unikátních vlastností nanovláken s technologiemi využívajícími účinek akcelerovaného oxidu mědi a zcela tak přepsat zavedené standardy ochrany dýchacího ústrojí. Podařilo se, a právě teď přinášíme produkt s maximálním užitkem a komfortem, navíc v souladu s potřebou udržitelnosti. Možnost spolehlivého, bezpečného a opakovaného použití znamená totiž i méně odpadu.“

vyroba respilon 3

Vyvinut ve spolupráce s izraelskými vědci
Partnerem společnosti Respilon při vývoji VK RespiPro byl tým izraelských vědců pod vedením Dr. Jeffa Gabbaye, kteří úspěšně a již řadu let pracují s akcelerovaným oxidem mědi v různých aplikacích. Využití našly v armádě, v kosmetickém průmyslu nebo v nemocnicích. Konkrétně jde například o speciální obvazy, které díky vrstvě s akcelerovaným oxidem mědi snižují riziko infekce ran.

„Jsem vynálezcem technologie využívající oxid mědi a dnes vám představujeme jeho akcelerovanou podobu v kombinaci s technologií Respilon. To znamená, že jsme vzali to nejlepší z obou technologií. Akcelerovaný oxid mědi zajišťuje velmi rychlou likvidaci virů. Zkombinovali jsme jej s membránou Respilon, která virům znemožní projít skrze masku a poskytuje tak nositeli plnou ochranu. Jsme z této kombinace i spolupráce s firmou Respilon opravdu nadšení, protože věříme, že výsledný produkt přinese zákazníkům skutečnou hodnotu,“ komentuje spolupráci Dr. Jeff Gabbay.

Vývojový a designový tým Respilonu pečlivě optimalizoval i tvar VK respirátoru, aby velmi dobře seděl na evropském obličeji a nedocházelo k takzvanému podsávání a mlžení brýlí. Kvalitní přilnutí pomáhá zajistit nejen tvar, tzv. C-shape, ale i kvalitní nosní klip. Součástí balení je originální sponka, která ulevuje uším od nepříjemného tlaku a nedochází ani k deformaci.

Nespornou výhodou revolučního nanovlákenného respirátoru VK RespiPro je jeho extrémní lehkost pouhých 3,7 gramu a velmi dobrá prodyšnost. Respirátor chrání uživatele oběma směry, jednak jeho samotného a jednak ostatní před ním. Na rozdíl od tradičních roušek nebo respirátorů kvalitu záchytu VK RespiPro nijak nesnižuje vlhkost dechu při nošení.

Respirátory made in Brno
Firma Respilon vyrábí svoji novinku v Brně, v Technologickém Parku, v tzv. čistých prostorách. „V Brně se vědě, inovacím a moderním technologiím daří. Jednou z našich priorit je, aby město nabízelo progresivním firmám, z nichž mnohé vyrostly anebo třeba ještě vyrostou v globální hráče, potřebné zázemí. Jde o celý komplex opatření: od kvalitního středního a vysokého školství přes možnosti kulturního, sportovního a volnočasového vyžití zaměstnanců a manažerů klíčových sektorů místní ekonomiky až po fungující dopravu a dopravní napojení či dostupnost bydlení. Nedílnou součástí nabídky fungujícího města musí také být vhodné prostory pro takový typ podnikání. A právě ty nabízí Technologický park. Jsem proto ráda, že již na počátku letošního roku Respilon rozšířil řady technologických a inovativních firem, které se rozhodly využívat zdejší unikátní výrobní prostory, a že spolupráce pokračuje i nadále,“ říká Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

Nanovlákenný respirátor VK RespiPro je vhodný jak pro profese v první linii, lékaře, zdravotní sestry, záchranáře, hasiče, policisty, lékárníky, tak pro kohokoli, kdo chce pro sebe a pro své blízké kvalitní ochranu dýchacího ústrojí s komfortem opakovaného, a přitom bezpečného použití.

„Věřím, že se naše novinka stane spolehlivým pomocníkem také pro pacienty se sníženou imunitou a s chronickými onemocněními, například cystickou fibrózou,“ upozorňuje Jana Zimová, Výkonná ředitelka Respilonu a dodává: „Několik let spolupracujeme s pacientskými a neziskovými organizacemi a víme, jak je pro pacienty s nízkou imunitou důležité mít neustále při sobě kvalitní ochranu dýchacího ústrojí. Samosterilizační vlastnost VK RespiPro přinese úlevu v možnosti opakovaného použití při zachování vysokého stupně ochrany a s minimálním rizikem kroskontaminace,“ doplňuje Jana Zimová.

Foto: Respilon


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...