Zájem o kanceláře v Brně roste, míst pro výstavbu ubývá

Brno, 10. května 2016 - Trhu s moderními kancelářskými nemovitostmi v Brně se v poslední době daří. Vyrůstají tu nová administrativní centra, investoři jsou pozitivně naladěni a roste i důvěra v potenciál města. Svědčí o tom i fakt, že má letos vzniknout v jihomoravské metropoli pět nových administrativních projektů a několik dalších je ještě v počátcích výstavby. Přestože zájem o moderní kancelářské prostory v Brně roste, nezbývá už mnoho místa pro jejich novou výstavbu.

Kancelare zasedaci mistnost kancelarsky komplex

Brno je pro firmy a jejich podnikání oblíbené zejména díky výhodnému umístění na půli cesty mezi Prahou a Ostravou a snadné dopravní dostupnosti do Bratislavy a Vídně. Stejně jako v hlavním městě se tu nacházejí veškeré důležité státní instituce, prestižní univerzity i sídlo mnoha významných mezinárodních IT společností. „V současné době přichází ze strany IT firem do Brna nejsilnější poptávka po moderních kancelářských prostorech. Tento segment kontinuálně roste, společnostem se zde daří a ty chtějí svým zaměstnancům poskytnout rovněž co nejpříznivější podmínky. Pracovní trh nabízí dnes široké možnosti a atraktivní moderní prostředí může být velmi příjemnou výhodou pracovního místa,“ říká Lenka Mátlová z oddělení kancelářských nemovitostí realitně-poradenské společnosti 108 AGENCY.

V Brně se letos plánuje dokončit téměř 52 000 metrů čtverečních podlažní plochy kanceláří v pěti nových administrativních projektech a dalších přibližně 20 000 metrů čtverečních je tu v počátcích výstavby. Nová výstavba zřejmě bude mít vliv na růst neobsazenosti kanceláří, nicméně z dlouhodobějšího hlediska se na trhu nepředpokládá, že bude obtížné nové kanceláře obsadit, především díky rostoucí poptávce a očekávané expanzi současných nájemců. Aktuálně se neobsazenost kancelářských ploch v Brně pohybuje na úrovni 16,5 %. Moderní kanceláře se pak v centru města pronajímají přibližně za 12,5–13,5 eura/m2/měsíc, v jeho okrajových částech za ně nájemce zaplatí kolem 8–10 eur/m2/měsíc. Ceny pronájmu by se měly v dosavadní výši v letošním roce udržet.

Požadavky na standard prostor se zvyšují
Společnosti, které v Brně hledají kancelářské prostory pro své podnikání, preferují nejvíce centrum města a jeho blízké okolí. Vede je k tomu zejména snadná dostupnost MHD, zavedené služby a rovněž řada významných společností, které tu již sídlí.
„Vzhledem k probíhající výstavbě kancelářských projektů blíže centru Brna lze v budoucnu očekávat také intenzivnější přesun nájemců z budov kategorie „B“ do nových prostor. Starší brněnské projekty těží především z výhodného umístění v blízkosti centra města, kde jim nyní vyrůstá nová konkurence,“ dodává Lenka Mátlová.

S příznivou kondicí české ekonomiky a rostoucí výkonností firem přicházejí také vyšší požadavky na standard a vybavení kancelářských nemovitostí. Společnosti dnes vyžadují své kanceláře nejen v dobré lokalitě se snadnou dostupností, ale čím dál více upřednostňují například řešení prostor „na klíč“, tedy jejich kompletní přípravu a realizaci k provozu, a spolu s tím také jistotu dodání prostor v čase a kvalitě. Počítá se také s flexibilitou prostor pro případ expanze či naopak útlumu podnikání.

Josef Hrachovský, obchodní ředitel developerské společnosti AREAL SLATINA, k tomu uvádí: „Společnosti se při výběru kancelářských prostor rozhodují na základě mnoha faktorů. Klíčovou rolí pronajímatele je schopnost vyhovět individuálním potřebám a požadavkům, umět nabídnout vhodnou dispozici prostor, lokalitu a další potřebné zázemí za výhodnou cenu součtu nájmu, služeb a provozních nákladů.“

V hledáčku firem se rovněž často objevují takzvané zelené budovy a zejména velké mezinárodní společnosti téměř jiný typ budov u nás nevyhledávají. Důvodem je jejich šetrnost vůči životnímu prostředí, neméně významná ekonomická udržitelnost a zapojení nejnovějších technologií, které tu stojí za vyššími úsporami provozních nákladů. Trend dále doplňuje moderní design, relaxační zóny a další interiérové prvky.

Potenciál pro novou výstavbu se zužuje
Byť se pronájmu nových kancelářských prostor v Brně daří, vhodných míst pro jejich výstavbu velmi rychle ubývá. „V Brně i kvůli zrušení aktualizace územního plánu je akutní nedostatek kvalitních pozemků,“ konstatuje Dalimil Ospalý ze společnosti VIENNA POINT, která vlastní moderní technologický park v blízkosti centra Brna. V této souvislosti někteří z developerů rovněž nevylučují, že by své investice mohli v budoucnu směrovat do renovace starších administrativních budov.

V současné době v Brně probíhá rekonstrukce hned několika starších administrativních projektů. Avšak žádný boom v investování do renovace starších budov se tu neočekává. Mezi developery stále převládá názor, že se dosud nepodařilo získat to správné řešení a osvědčené zkušenosti, jak staré budovy efektivně a konkurenčně modernizovat. Z toho prozatím vyplývá, že bez velkorysosti stávajících investorů nebudou „letité“ administrativní budovy, zvláště mimo žádané lokality, konkurenceschopné.

(red)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...