Haléře ze zlata a stříbra jako pocta jejich autoru Františku Davidovi

Brno, 29. července 2015 - Česká mincovna 28. července v Brně slavnostně představila dvě sady replik československých haléřů platných od sedmdesátých do devadesátých let dvacátého století. Souběžně s jejich uvedením byla na brněnské prodejně Mincovny pro veřejnost otevřena instalace děl Františka Davida, autora těchto drobných mincí, která má připomenout jeho dílo na poli ražené mince a medaile.

halere ze zlata ceska mincovna brno frantisek david

František David se stal prvním umělcem, kterému se dostalo takovéto pozornosti od České mincovny. „Jeho nejznámější dílo mezi československými mincemi a medailemi vydáváme v podobě čtyř replik od pětníku po padesátník. Doplněné je o portrétní medaili od vynikajícího sochaře Jaroslava Bejvla,“ uvedl marketingový manažer České mincovny Lukáš Jokl. Podle něj se jedná o první emisi z volného cyklu, který bude připomínat dílo našich nejvýznamnějších medailérů minulého století.

Pět set sad vydaných v Mincovně respektuje provedení originálních haléřů. Pětník, desetník a padesátník jsou ze stříbra, dvacetník ze zlata. Portrétní medaile je také stříbrná. Cena jedné této sady je stanovena na 8 450 Kč. Pouhých padesát sad vydá mincovna kompletně ve zlatě s číslovaným certifikátem pravosti a grafickým listem. Jejich cena dosáhne 49 750 Kč.

František David se narodil v roce 1913 ve slováckých Buchlovicích. Díky svému talentu a píli se vypracoval na jednoho z nejvýznamnějších českých akademických sochařů, medailérů a řezbářů a stal se profesorem pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Tvůrce řady pomníků, reliéfních výzdob, portrétů, medailí, plaket a poštovních známek proslul zejména jako autor haléřových mincí.

ceska mincovna brno halere zlato stribro haler

„Jako první vytvořil František David dvacetihaléř, který však navrhl bez hvězdičky. Ta byla z ideologických důvodů dodána až později. Proto v 90. letech nebyl návrat k motivu bez hvězdičky jen bouráním starých symbolů, ale šlo vlastně o návrat k původnímu návrhu a o takové malé zadostiučinění pro autora,“ komentoval historii haléřových mincí Jaroslav Moravec z České národní banky a dodal: „S haléři Františka Davida mě pojí také jedna osobní vzpomínka, kdy jsem v dětství skládal mince do potřebných sedmdesáti haléřů, abych měl na kopeček zmrzliny, nebo do koruny čtyřicet, abych si mohl dopřát dva či točenou.“

František David zemřel v roce 2002 ve věku nedožitých devadesáti let. Dochovaná část jeho díla je nyní uložena v Muzeu Podhradí v jeho rodných Buchlovicích.

„Díky dobrým vztahům s dědici se nám podařilo zapůjčit do naší brněnské prodejny návrhy československých pamětních mincí z Muzea Podhradí. Druhá část naší instalace pochází z archivů České národní banky,“ doplnil Jokl. K vidění bude například nerealizovaný návrh oběžné jednokorunové mince nebo nerealizovaný návrh na poslední československé dukáty, které razila Mincovna Kremnice k 600. výročí úmrtí Karla IV. Brněnská prodejna České mincovny je otevřená v pracovních dnech od 9:00 do 18:00, výstava potrvá do konce srpna.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN