Jak přežít v open space kanceláři

Brno, 1. prosince 2013 - Koncept open space kanceláří s desítkami zaměstnanců v jedné místnosti využívá řada společností, například call centra, banky, redakce či IT firmy. Tento typ kanceláří na jednu stranu přináší ekonomické úspory, na druhou stranu však může vysoká koncentrace zaměstnanců na jednom místě způsobit napětí a problémy v mezilidských vztazích. Ovšem i v open space je možno si vytvořit alespoň kousek soukromí.

openspace 01

„Zaměstnavatel požaduje, aby pracovníci podávali stoprocentní výkon. Ale existují lidé, kteří v kanceláři typu open space mohou ztrácet výkonnost. I sebemotivovanějšího a šikovného člověka, který je odhodlán podat skvělý výkon, může tento prostor zaskočit. Může jít například o pocit, že nemá krytá záda, či o pocit, že je neustále kontrolován," upozorňuje koučka firemní komunikace Zdeňka Kárná s tím, že zaměstnanci by minimálně měli možnost si v kanceláři zvolit místo, kde se cítí dobře, či mít možnost se přestěhovat. Pracovní prostor je také vhodné rozdělit například zástěnami, květinami či nábytkem.

Na okolní ruch, který k práci patří, si většina lidí časem zvykne. „Lidský mozek se v přítomnosti druhých lidí bezděky aktivuje. Naše psychika se v hromadné kanceláři nachází ve stavu neustálé pozornosti. Ruchy kolem nás se časem naučíme vypouštět, přestaneme vnímat mluvení, vyzvánění telefonů či ťukání do klávesnice," dodává Kárná s tím, že je ovšem nutné nerušit kolegy aktivitami, které s prací nesouvisí. Nebojte se vychovávat hlučné kolegy, pokud něco od někoho chcete, zvedněte se a jděte za ním. Stejně tak nepoužívejte ani telefon na hlasitý odposlech. A pokud dostanete rýmu, kašel či chřipku, zůstaňte v posteli, jinak rychlostí blesku nakazíte i několik desítek lidí.

A jak si vytvořit v kanceláři kousek soukromí? Nejlepším pomocníkem pro open space jsou prý sluchátka. „Naučte kolegy tato sluchátka respektovat, měli by vědět, že pokud je máte, nemají vyrušovat. Pokud se potřebujete soustředit například na tvůrčí práci, nebojte si na stůl cedulku, která dá jasně najevo, že jste zaneprázdnění," podotýká Kárná. Stejně tak se hodí mít i pořadač na důležité dokumenty bokem, aby vás s každým papírem stále někdo nevyrušoval. A když i přes to všechno překročí míra rozptylování únosnou mez, dejte to kolegům najevo.

Pro práci v openspacech zkrátka platí – komunikujte, komunikujte, komunikujte! Ať už s hlasitým, hodně navoněným kolegou či se šéfem. Jedině tak se můžete vyhnout tzv. SOS – Syndromu Open Space – novému fenoménu, který se projevuje zvýšeným tlakem, bolestmi hlavy či zažívacími potížemi. A to určitě žádný zaměstnavatel dlouhodobě řešit nechce.

Kryštof Turek

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...