Boj o kanceláře: V Brně klesla neobsazenost na historické minimum

Brno, 8. září, 2017 – Volné kancelářské prostory ubývají. Neobsazenost kanceláří klesla v Brně, jak už dříve i v Praze, pod 10 procent. Obě města se tak potýkají s nejnižším podílem volných kanceláří za posledních 10 let. Brno zaznamenalo prudký pokles v neobsazenosti v první polovině roku 2017, a to o 2,4 procentní bod oproti konci minulého roku.

kancerare zasedacka

„Ekonomice se daří, firmy expandují, a tudíž není divu, že po kvalitních kancelářích je hlad víc než kdy dřív. Navíc je málo nově dokončených projektů, rekordně nízká neobsazenost tedy není překvapením. Příští rok trh doručí přes 270 tisíc m2 v obou městech, což by mohlo pomoci neobsazenost navýšit. Pokud se však bude i nadále ekonomice dařit, budeme s nedostatkem kancelářských prostor bojovat i v následujících dvou letech,“ říká Radka Novak, vedoucí týmu pronájmu kanceláří ve společnosti Cushman & Wakefield.

Výstavba na rok 2018 bude silná jak pro pražský, tak brněnský trh úměrně k jejich velikosti. Na Brno připadne celkem 56,800 m2 o 13,500 více než v roce 2016.

„Výstavba je kriticky důležitá pro uspokojení expanzních požadavků stávajících společností, ale i pro nově přicházející firmy. Bohužel řada z nich se v případě Brna v minulosti rozhodla pro konkurenční města, také kvůli tomu, že v brněnském centru není dostatek volných kvalitních prostor,“ říká Lukáš Netolický, specialista na brněnský kancelářský trh ve společnosti Cushman & Wakefield, a dodává: „Nedostatek volných kancelářských nemovitostí v Brně však vytváří zajímavé investiční příležitosti pro developery. Na trhu vnímáme zvýšený zájem nových investorů, a to především těch, kteří v tuzemsku investovali již dříve, ale v jiných lokalitách. Aktivita investorů stoupá i u lokálních hráčů, kteří neměli dřív až tak velké zkušenosti s kancelářským trhem a nyní zde vidí zajímavou příležitost.

Od roku 2013 se poptávka v Brně stabilně pohybuje mezi 50 - 60 000 m2 ročně s mírně vzrůstající tendencí. V prvním pololetí se v Brně uzavřelo transakcí v objemu přes 25.000 m2, což je o něco málo méně než ve stejném období loňského roku. Vyšší objemy však připadnou na druhou polovinu roku 2017. Trend, který společnost Cushman & Wakefield pozoruje od roku 2013, bude tedy pokračovat i letos.

V Brně došlo dle očekávání k nárůstu nájemného o 0,50 EUR na 13,50 EUR m2. Jsou i případy, kdy cena pronájmu přesáhne tuto cenovou hladinu. Jedná se především o kvalitní nemovitosti v centru města. V Brně je jich velmi málo, což dokazuje i fakt, že neobsazenost v samotném centru Brna je pod 5 % oproti celoměstskému průměru. Volné jsou již jen poslední jednotky kvality A.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  7  8
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF