Brno předstihlo Prahu v zaplněnosti kanceláří

Brno, 30. října 2015 - Nepronajatost kanceláří v Brně meziročně klesla na 16,5 procenta. Přitom loni v pololetí dosahovala 19,6 procenta. Brno má tak dnes nižší podíl volných kancelářských ploch než Praha. Nepronajatost v Praze dnes dosahuje 16,8 procenta. Vyplývá to z analýzy společnosti Cushman & Wakefield.

kancelar zasedaci mistnost

„V Brně jsme v posledních několika letech pozorovali slabší poptávku po kancelářských budovách. Majitelé se snažili motivovat nájemce k vyšší aktivitě nízkým nájemným a výhodnými nájemními pobídkami, například nájemními prázdninami. Předpokládáme, že v tomto ohledu dojde k významnému zvratu,“ říká Lukáš Netolický z kancelářského týmu Cushman & Wakefield.

„V následujícím roce v Brně neočekáváme výrazný přírůstek kancelářské plochy, proto klesne nabídka volných prostor. To povede nejen k méně výhodné situaci pro nájemce z hlediska podmínek nájmu, ale i k omezenému výběru volných kanceláří. Aktuální situaci lze proto z pohledu nájemců vyhodnotit jako ideální pro změnu kancelářských prostor, nebo změnu nájemních podmínek. Realitní poradci jsou díky znalosti trhu a jeho možností schopni zájemcům vyjednat výhodnější smluvní podmínky,“ dodává Netolický.

Za poslední rok zareagovala řada firem. A to především nájemci, kteří sídlili ve starých budovách, zrekonstruovaných v průběhu 90. let. Starší budovy nabízí nízké nájemné včetně servisních poplatků, úspora na nájemném je však vykoupena omezeným seznamem služeb, nízkou reprezentativností prostor a komfortem pracovního prostředí.

Celková kancelářská plocha v Brně zahrnuje 482 900 metrů čtverečních, z toho 80 procent tvoří moderní budovy třídy A.V Brně je nyní ve výstavbě cca 39 000 m2 kanceláří a k dokončení většiny z nich dojde pravděpodobně na přelomu roku 2016 a 2017. Další projekty jsou ještě na papíře. Ve stejně výhodné pozici se nájemci tedy pravděpodobně znovu ocitnou až na přelomu let 2017/2018.

(red)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  7  8
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF