Brno předstihlo Prahu v zaplněnosti kanceláří

Brno, 30. října 2015 - Nepronajatost kanceláří v Brně meziročně klesla na 16,5 procenta. Přitom loni v pololetí dosahovala 19,6 procenta. Brno má tak dnes nižší podíl volných kancelářských ploch než Praha. Nepronajatost v Praze dnes dosahuje 16,8 procenta. Vyplývá to z analýzy společnosti Cushman & Wakefield.

kancelar zasedaci mistnost

„V Brně jsme v posledních několika letech pozorovali slabší poptávku po kancelářských budovách. Majitelé se snažili motivovat nájemce k vyšší aktivitě nízkým nájemným a výhodnými nájemními pobídkami, například nájemními prázdninami. Předpokládáme, že v tomto ohledu dojde k významnému zvratu,“ říká Lukáš Netolický z kancelářského týmu Cushman & Wakefield.

„V následujícím roce v Brně neočekáváme výrazný přírůstek kancelářské plochy, proto klesne nabídka volných prostor. To povede nejen k méně výhodné situaci pro nájemce z hlediska podmínek nájmu, ale i k omezenému výběru volných kanceláří. Aktuální situaci lze proto z pohledu nájemců vyhodnotit jako ideální pro změnu kancelářských prostor, nebo změnu nájemních podmínek. Realitní poradci jsou díky znalosti trhu a jeho možností schopni zájemcům vyjednat výhodnější smluvní podmínky,“ dodává Netolický.

Za poslední rok zareagovala řada firem. A to především nájemci, kteří sídlili ve starých budovách, zrekonstruovaných v průběhu 90. let. Starší budovy nabízí nízké nájemné včetně servisních poplatků, úspora na nájemném je však vykoupena omezeným seznamem služeb, nízkou reprezentativností prostor a komfortem pracovního prostředí.

Celková kancelářská plocha v Brně zahrnuje 482 900 metrů čtverečních, z toho 80 procent tvoří moderní budovy třídy A.V Brně je nyní ve výstavbě cca 39 000 m2 kanceláří a k dokončení většiny z nich dojde pravděpodobně na přelomu roku 2016 a 2017. Další projekty jsou ještě na papíře. Ve stejně výhodné pozici se nájemci tedy pravděpodobně znovu ocitnou až na přelomu let 2017/2018.

(red)


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN