Český dovoz stále klesá rychleji než vývoz

8. dubna 2013 (MEDIAFAX) - Bilance zahraničního obchodu České republiky vykázala koncem února kladné saldo na úrovni 28,7 miliardy korun. To je sice meziročně o jednu miliardu více, stále však klesá pro tuzemské hospodářství zásadní export (-3,6 procenta) a o něco rychleji i import (-4,4 procenta), uvedl v pondělí ČSÚ.

Graf-pokles-krach-02

"Nadále nás pravděpodobně bude provázet kladné saldo a můžeme se dokonce dočkat velmi slušných přebytků obchodní bilance. Bude však záležet na vývoji vývozu a dovozu," říká analytik skupiny Citfin Tomáš Volf. Klíč k vyšší aktivitě v ekonomice drží podle jeho slov v rukách zahraniční spotřebitelé. "Celá Evropa však odkládá nákupy zbytného zboží na lepší časy a tempo HDP kolem nuly nezavdává důvod očekávat v nejbližších měsících výraznější obrat k lepšímu," komentoval zveřejněné statistiky Volf.

V důsledku oslabení české koruny vůči oběma hlavním měnám klesl zahraniční obchod vyjádřený v eurech (vývoz o 5,2 procenta a dovoz o 6,1 procenta) i v dolarech (vývoz o 4,2 procenta a dovoz o 5,1 procenta).

Bilance společností se sídlem v České republice vykázala kladné saldo 12,2 miliardy korun (proti přebytku 9,8 miliardy v únoru 2012), bilance subjektů, které nesídlí v České republice, skončila aktivem 16,5 miliardy korun (proti přebytku 17,9 miliardy korun v únoru 2012).

Přebytek meziročně klesl u strojů a dopravních prostředků o 3,9 miliardy a polotovarů a materiálů o 0,4 miliardy korun. Jeho zvýšení naopak zaznamenalo průmyslové spotřební zboží (o 1,5 miliardy korun), nápoje a tabák a suroviny.

Český statistický úřad zabezpečuje získávání a zpracování údajů pro statistické účely a poskytuje statistické informace státním orgánům, orgánům územní samosprávy, veřejnosti a do zahraničí. Stanovuje rovněž metodiku statistických zjišťování a jejich zpracování.


Související články:
honor 50

Tipy pro péči o váš smartphone

Mnoho lidí považuje mobilní telefon za jeden ze svých nejcennějších věcí. Obsahuje stovky vzpomínek, včetně fotografií, kontaktů, zpráv a dokonce i videí. Je proto důležité vědět, jak se o naše telefony starat, aby vydržely co nejdéle. Smartphony vydrží v průměru dva až tři roky, ale pokud se o ně správně staráte, mohou žít déle. Svůj smartphone můžete chránit před poškozením a smrtí dříve, ne...