Rok 2013 byl z pohledu exportu rekordní

Brno, 10. března 2014 - Podle údajů ČSÚ o zahraničním obchodu se v loňském prosinci meziročně v běžných cenách zvýšil vývoz o 18,3 % a dovoz o 16,8 %. Obchodní bilance prosince tak skončila přebytkem 9,6 mld. Kč, který byl meziročně o 4,2 mld. Kč vyšší. Podle exportérů se na vývozu pozitivně projevila i intervence ČNB.

export cargo kontejner

„Rok 2013 hodnotíme z pohledu exportu jako velice dobrý, neboť se vyplnily naše predikce, podle kterých se český vývoz měl v druhé polovině roku dostat z útlumu. Celková výše exportu v roce 2013 dosáhla hodnoty 3,157 bil. Kč a byl tak vytvořen rekord vývozu v dějinách samostatné České republiky,“ uvedl Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Podle exportérů je a nadále bude klíčovým německý trh. Objem exportu, který právě na tento trh směřoval, stoupl meziročně o 2 % a atakuje hranici 1 biliónu korun. „Důležité i nadále zůstávají trhy států EU 28, kde také došlo k oživení poptávky. Díky tomu skončil v roce 2013 zahraniční obchod s těmito státy přebytkem 730,8 mld. Kč, který byl meziročně o 14,7 mld. Kč vyšší. I nadále by proto mělo být cílem českých exportérů posilovat své pozice na klíčových trzích v Evropě a na nové vstupovat s velkou opatrností,“ doplnil Daněk.

(red)


Související články:

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.