Exportéři: Domácí výroba určená na vývoz letos vzroste o 10 až 15 %

Brno, 20. května 2014 – Pozitivní vývoj tuzemského vývozu během letošního roku očekává Asociace exportérů. Poptávka na trzích západních zemí se konečně probouzí. Jediný zásadní otazník zatím zůstává nad vývojem situace v Rusku a na Ukrajině.

export exporteri kontejner

„Dobrou zprávou je oživení západních trhů, což se může projevit na růstu domácí výroby určené na export o 10 až 15 %.  V expanzi by mělo pokračovat německé hospodářství, které je pro naši ekonomiku klíčové. Očekáváme, že růst německého HDP v letošním roce bude atakovat hranici 2 %. Naproti tomu východní trhy pravděpodobně zůstanou nepříliš čitelné, jak je tomu ostatně již od začátku krymské krize,“ říká Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

Pozitivní výhledy českých exportérů posiluje rovněž loňská intervence České národní banky. „Oslabená koruna funguje jako urychlovač vývoje, který podporuje výrobu. Předpokládám, že k citelnějšímu růstu dojde ve druhé polovině letošního roku. Díky kurzovému závazku centrální banky má česká koruna oproti minulým letům nízkou volatilitu, což je také pozitivní. Pokud se podaří udržet tento režim do konce roku, bude to vítaná pomoc nejen pro české exportéry, ale pro celé naše hospodářství,“ uzavírá Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.


Související články:

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.