Jihomoravským exportérem roku je Thermo Fisher Scientific

Brno, 10. ledna 2018 - Třiadvacátý ročník soutěže Exportér roku ovládla za Jihomoravský kraj společnost FEI Czech Republic s.r.o. působící od loňského roku pod značkou Thermo Fisher Scientific. Její vývoz za loňský rok převýšilhodnotu 8,5 miliardy korun. V celostátním měřítku si společnost polepšila o dvě místa – obsadila 12. příčku.

exporter roku fei 2018

FEI Czech Republic, která se v loňském rocestala součástí americké společnosti Thermo Fisher Scientific, v Brně vyvíjí a vyrábí elektronové mikroskopy. „Většina z nich mířila v loňském roce tradičně mimo Evropskou unii. Největší podíl našich produktů míří zejména do Asie a USA“, uvedl ředitel společnosti Hynek Peřina. Jeden přístroj přitom dosahuje průměrné hodnoty 20 milionů korun.

Mezi hlavní odběratele Thermo Fisher Scientific patří výzkumná a vývojová centra z oblasti živých a materiálových věd, či zákazníci polovodičového průmyslu. „Velkým tahounem poslední doby je technologie kryo-elektronové mikroskopie, umožňující studovat vzorky v prudce zmrazeném stavu. Otevírá nové možnosti a tyzvedají poptávku po přístrojích, které technologii zvládají“, připomíná Hynek Peřina metodu letos oceněnou Nobelovou cenou. Na vývoji a výrobě se v brněnském centru současné době podílí více než 900 zaměstnanců a každým rokem tento počet roste.

Pořadateli 23. ročníku soutěže Exportér roku jsou Hospodářská komora ČR, Střední podnikatelský stav, z.s. a Asociace pro podporu podnikání v ČR, z.s..Celkový export z České republiky v roce 2016 činil podle pořadatelů 3,495 bilionu korun. Oproti předešlému roku tak export mírně narostl.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...