Brněnský výrobce mikroskopů FEI vítězem v soutěži Exportér roku

Brno, 18. prosince 2012 - Brněnská firma FEI se umístila na prvním místě v kategorii nárůstu exportu mezi roky 2010 a 2011. FEI byla vyhodnocena jako nejlepší exportér z hlediska finanční stability. Zároveň se stala největším exportérem v Jihomoravském kraji za rok 2011. FEI Company je největším výrobcem elektronových mikroskopů na světě a v Brně se nachází jeho nejvýkonnější centrum.

mikroskop-novy-brno-magellan

Objem exportu FEI Czech Republic byl v roce 2011 vyšší 6 než miliard Kč. Tato částka představuje oproti roku 2010 téměř dvojnásobek. Přibližně dvě třetiny exportu směřovaly mimo země Evropské unie. Mikroskopy vyrobené v Brně totiž používají například v Hong-kongu, Singapuru nebo Japonsku. Mezi typické zákazníky patří špičková vědecká centra, prestižní univerzity nebo nadnárodní firmy jako Samsung nebo Intel.  

„Protože je působení naší firmy globální, krize se nás prakticky nedotkla,“ uvedl Jiří Očadlík, viceprezident FEI a dodal: „Elektronová mikroskopie se v posledních letech vyvíjí dynamickým tempem. Naši zákazníci neustále inovují své technické vybavení a zároveň se elektronové mikroskopy stávají dostupnějšími. I tak se ale jejich cena pohybuje v řádech desítek milionů korun za kus.“

Zisk tohoto ocenění potvrzuje význam Brna na globálním poli tohoto oboru  - v moravské metropoli vzniká přibližně 25 % celosvětové produkce všech elektronových mikroskopů. FEI zaměstnává v Brně více než 500 zaměstnanců a toto číslo stále roste. FEI plánuje další růst i následujících letech, a proto se bude stěhovat ze současné lokality v technologickém parku do zcela nové a větší budovy na Černovické terase.

Společnost FEI je předním světovým výrobcem široké škály vědeckých přístrojů. Je špičkovým dodavatelem elektronových a iontově optických mikroskopů využívaných v průmyslovém a vědeckém výzkumu materiálů, biotechnologiích, vývoji polovodičů, výzkumu přírodních zdrojů a v dalších oborech. Během své šedesátileté historie společnost FEI stanovila standardy v oboru transmisních elektronových mikroskopů (TEM), rastrovacích elektronových mikroskopů (SEM) a produktů DualBeam. Zobrazovací systémy FEI umožňují 3D zobrazování, analýzu, úpravu a prototypování v rozlišeních menších, než je hodnota jednoho angströmu (jedna desetina nanometru). Společnost provozuje řadu technologicko-výzkumných center NanoPorts v Severní Americe, Evropě a Asii, kde dochází ke spolupráci mezi odborníky z celého světa.

Zdroj: FEI, ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF