TESCAN roste, v Brně staví novou budovu za 200 milionů

Brno, 6. září 2018 – Český výrobce elektronových mikroskopů TESCAN Brno navyšuje své kapacity. Stávající budova z roku 2013 přestávala stačit a firma se tak rozhodla zahájit další etapu výstavby.

tescan brno nova budova

Po dokončení se obě budovy propojí v jedno výrobní centrum elektronových mikroskopů a dalších speciálních vědeckých přístrojů, jako jsou například mikrotomografy. „Rozšíření jsme dlouhodobě plánovali. Stávající výrobní, vývojové a kancelářské plochy se v podstatě zdvojnásobí, což by nám mělo zase na několik let stačit,” říká Petr Peřina, jednatel TESCAN Brno.

Projekt stavby pochází z pera architekta Jana Tesaře, která TESCANu již dvě budovy navrhoval. V nových prostorách nalezne práci až 200 nových zaměstnanců různých profesí od fyziků a vývojářů po IT specialisty, aplikační inženýry nebo technology. V přízemí bude probíhat výroba, horní patro s atriem je vyhrazeno pro kanceláře. Stravování firma zajistí posílením kapacit ve stávající jídelně, v suterénu nové budovy vzniknou parkovací stání.

Přestože je TESCAN zasazen do středu Kohoutovic, jejich obyvatelé jeho přítomnost zásadně nepociťují. „Výroba mikroskopů probíhá v tichém a čistém prostředí, vzhledem k roční produkci kolem 250 přístrojů nevzniká ani dopravní zátěž v okolí firmy,” vysvětluje Peřina a dodává: „Klademe velký důraz na to, aby i výstavba probíhala efektivně a co nejméně narušovala okolí. Nechceme dělat z Kohoutovic průmyslovou zónu, ale naopak nabídnout lukrativní pracovní místa v unikátním prostředí, mezi lesem a městskou zástavbou."

Nová budova bude mít rozlohu 34 x 56 metrů a užitnou plochu 7.400 m2. Stejně jako stávající budova bude využívat tepelnou energii z podzemních vrtů a recyklaci vody. Dokončena by měla být na podzim příštího roku a pro TESCAN představuje investici zhruba 200 milionů korun.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...