Dny elektronové mikroskopie nabídnou i světelný tunel

Brno, 10. března 2020 – Brno je hlavní město elektronových mikroskopů. I letos tak budou mít lidé příležitost prozkoumat tajemství světa až milionkrát zvětšeného. Čtvrtý ročník Dnů elektronové mikroskopie odstartuje ve středu 11. března v Tržnici na Zelném trhu. Akce potrvá pět dnů až do neděle 15. března.

elektronovy mikroskop

Pro zájemce se během této akce otevřou špičkově vybavené laboratoře výrobců mikroskopů či vědeckých ústavů, program ale nabídne i zábavu pro rodiny s dětmi nebo přednášky odborníků. Na výběr je z více než třiceti aktivit.

„Těší mě, že se hravou a neobvyklou formou daří přibližovat obor, který je s městem už více než půl století pevně spjat. Právě v našem městě se totiž vyprodukuje 30 % světové produkce elektronových mikroskopů, což považujeme za skvělou bilanci. Brno dlouhodobě aktivně podporuje vzdělávací akce a popularizaci vědy s cílem podnítit zájem mládeže o studium technických a přírodovědných oborů. Považuji to za velmi důležité pro rozvoj technologického potenciálu našeho regionu,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Akci zahájí ve středu 11. března akce nazvaná Tržnice pod drobnohledem. Lidé nahlédnou pod pokličku elektronů a prozkoumají několik pater Tržnice. „Společně s kreativním duem Visualove jsme připravili elektronový tunel. Jedná se o audiovizuální instalaci, díky které se návštěvníci podívají do mikrosvěta, prohlédnou si obrázky z elektronových mikroskopů a dozví se něco o fungování těchto přístrojů i jejich využití v praxi,” uvedla koordinátorka akce Lucie Mezníková z Oddělení spolupráce a rozvoje brněnského magistrátu.

I letošní ročník Dnů elektronové mikroskopie nabízí mimořádnou příležitost prohlédnout si běžně nepřístupné laboratoře, zažít zajímavé přednášky nebo si vyzkoušet práci na elektronovém mikroskopu. „Jedná se vlastně již o čtvrté Dny elektronové mikroskopie, které byly zahájeny v roce 2017. Jejich popularita a zájem jak laické, tak odborné veřejnosti stále roste. I letos budou zájemci moci navštívit unikátní prostory a vidět výrobu elektronových mikroskopů,” uvedl náměstek hejtmana Jan Vitula.

Výzkumné ústavy v čele s Ústavem přístrojové techniky Akademie věd ČR, vědeckým centrem CEITEC, Masarykovou univerzitou, Vysokým učením technickým v Brně a třemi významnými výrobci Thermo Fisher Scientific, TESCAN a Delong Instruments tvoří v Brně páteř unikátního ekosystému v elektronové mikroskopii. Přiblížit elektronovou mikroskopii laické veřejnosti se rozhodli zástupci byznysu, akademické sféry, vědecko-popularizační instituce (Hvězdárna a planetárium Brno, VIDA! Science centrum, Technické muzeum v Brně) a místní i regionální samosprávy poprvé v roce 2017.

Počet zapojených partnerů postupně roste. V rámci programu Dnů elektronové mikroskopie od 11. do 15. března lze například navštívit největší laboratorní čisté prostory v České republice. V těchto laboratořích v rámci CEITEC pracují vědci z celého světa s těmi nejvyspělejšími technologiemi a mikroskopem vysokým přes dvě patra. Zajímavé exkurze nabízí také Ústav přístrojové techniky Akademie věd ČR, výrobce Thermo Fisher Scientific či Delong Instruments, Centrum dopravního výzkumu, Fakulta chemická nebo Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Rodinám s dětmi je určen program plný dílen a workshopů ve VIDA! science centru nebo Technickém muzeu v Brně. Na přednášky vědců a odborníků se mohou zájemci těšit na brněnské hvězdárně, kde se představí společnost TESCAN.

Speciální molekulární nabídku si připravila i kavárna Podobrazy. Návštěvníci si mohou vyrobit placku nebo šperk s motivem zvětšených obrázků z elektronových mikroskopů nebo se vyfotí s nafukovacím lunalónem brněnské hvězdárny.

Program je přístupný zdarma, začíná vždy ve čtyři hodiny odpoledne a končí v devět hodin večer.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...