Kriminalita v oblasti zneužití dat se zdvojnásobila, rizikem jsou externí zaměstnanci

Brno, 24. srpna 2012 (MEDIAFAX) - Počet případů v oblasti zneužívání dat a citlivých údajů se v Česku v prvním pololetí 2012 meziročně zvýšil o 136 procent, vyplývá to z aktuálních statistik Policie České republiky. Podle odborníků se tento počet může ještě zvýšit na podzim s příchodem akademického roku.

software

V tomto období totiž organizace obvykle najímají externí zaměstnance pro administrativní úkony, kteří mohou být pro bezpečnost citlivých dat rizikem.

V prvním pololetí letošního roku policie zaznamenala dvojnásobný počet případů ztráty či zneužití citlivých informací uložených na externích nebo USB discích. V souvislosti s tím vzrostl rovněž počet případů neoprávněného nakládání s osobními údaji. Ukázaly to policejní statistiky, které hodnotí trestné činy spáchané prostřednictvím internetu a ostatními počítačovými sítěmi. Podle odborníků je tento typ kriminality často důsledkem nedostatečného zabezpečení citlivých informací organizace před externími zaměstnanci.

"Firemní notebooky nebo USB disky často slouží organizacím k ukládání citlivých údajů. V současné době je manipulace s těmito nosiči stále častější, čímž se zvyšuje možnost ztráty důležitých dokumentů. Přesto české firmy zabezpečení dat na těchto nosičích neustále podceňují," tvrdí Martin Hanzal, výkonný ředitel společnosti, která se dlouhodobě zabývá zabezpečením citlivých dat pomocí šifrování.

"Zvláštní riziko v tomto případě představují externí zaměstnanci, kteří přenosné nosiče využívají ve vysoké míře," upozornil. Na podzim s rostoucí poptávkou ve firmách po externích silách se podle něj zvýšení počtu případů ztráty citlivých dat může ještě zvyšovat.

V případě ztráty dat uložených v notebooku či na USB flash disku mohou organizace přijít nejen o citlivé informace nebo své unikátní know how. Riskují zároveň porušení zákona o ochraně osobních údajů. Společnosti jsou totiž ze zákona povinny zajistit, aby nemohlo dojít k neoprávněnému přístupu k osobním údajům a citlivým informacím. V opačném případě jim hrozí pokuta ve výši několika milionů korun.

"Zodpovědnost za nakládání s osobními údaji má vždy správce osobních údajů, tedy daná organizace. Pokud poruší zásady stanovené zákonem a svěřené citlivé údaje nechrání dostatečně, hrozí jí pokuta až ve výši 10 milionů korun," řekl tiskový mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů David Pavlát.

"Pokud se společnost rozhodne přijmout pro práci s citlivými údaji externisty, měla by spolupráci ošetřit písemnou smlouvou. V rámci ní by pak měl samozřejmě dodržovat zásady stanovené zákonem o ochraně osobních údajů," doplnil.

Nabídka zaměstnání na externí pracovní poměr se každoročně zvyšuje zejména kvůli vysokoškolským studentům s příchodem nového akademického roku. Ti podle odborníků vyhledávají zvláště externisty v oblasti administrativy nebo informačních technologií.

"Uchazečů o zaměstnání na pozici asistent či sekretářka je opravdu velké množství, průměrně se na inzerát s nabídkou tohoto zaměstnání hlásí až sedmdesát zájemců. Požadavek, aby uměli pokročile pracovat s počítačem či internetem, splňují obvykle všichni," uvedla Iva Didova z významné české společnosti, která se zabývá zprostředkováním práce.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...