Ministr financí chce vzít peníze největším městům ve prospěch menších

Praha, 2. června 2011 (MEDIAFAX) - Čtyři největší česká města by měla od roku 2013 začít dostávat méně prostředků ze sdílených daní, další obce by si měly naopak polepšit. Počítá s tím novela zákona o rozpočtovém určení daní, kterou ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) představil ve čtvrtek.

pero-graf250

Praha by podle návrhu přišla ročně o 2,2 miliardy korun, Brno, Ostrava a Plzeň pak vždy po 900 milionech korun. Náběh na nižší financování má být pro čtveřici měst postupný, o celou částku mají přijít po pěti letech od přijetí zákona, v předchozích letech by se jim výpadek částečně kompenzoval.

"Navrhuji čtyřletý kompenzační interval, který by se řešil na výdajové straně rozpočtu a který by zastupitelstvům umožnil přivyknout na novou situaci," uvedl Kalousek. Reálná ztráta příjmů ze sdílených daní by pro Prahu byla v roce 2013 ve výši 200 milionů, o rok později by to byla částka 800 milionů, dále 1,2 miliardy a v roce 2016 pak 1,6 miliardy korun.

Kalousek se už sešel minulý týden s primátory čtyř největších měst, těm se návrh nelíbil, což ministr financí podle svých slov chápe. "První politickou diskusi bych rád vedl s primátory všech 24 statutárních měst. Proběhne v pondělí 13. června," uvedl Kalousek.

Ministr financí chce uplatnit také nový systém kritérií, který určuje, kolik obce na své občany dostávají. Váha prostého počtu obyvatel by se měla zvýšit ze tří na deset procent. Novým kritériem má být počet žáků ve školách, jehož váha má být sedmiprocentní. "U malé obce znamená rozdíl mezi tím, jestli má, nebo nemá školu, polovinu výdajů," podotkl Kalousek.

Beze změn zůstane tříprocentní síla celkové výměry katastrálního území a zbylých 80 procent bude rozložených na postupné přechody příspěvků mezi různě velkými obcemi. Zatímco stávající systém má pro různě velké obce čtyři kategorie, nový počítá s pětidílným členěním. Nově by tak vlastní kategorii měla získat města, která mají aspoň 110 001 obyvatel, což je v Česku zatím právě jen Praha, Brno, Ostrava a Plzeň.

Ministr financí pro svůj návrh zatím nemá souhlas koaličních partnerů. Koaliční smlouva mezi ODS, TOP 09 a VV udává jen v obecné rovině, že poměr mezi financování největších a dalších českých měst klesne, už ale neudává o kolik. Kalousek dodal také, jakou formu budou mít jeho další jednání například v Praze: "Rozhodně nebudu jednat o rozpočtovém určení daní s pražskou ODS. Budu jednat s panem primátorem (Bohuslavem) Svobodou."

Sdílené daně, o které se stát dělí s obcemi a kraji, jsou daně z příjmu fyzických osob, daň z příjmu právnických osob a DPH.

Jan Kálal

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...