V Brně dnes začala stavba nejvyšší budovy v republice

Brno, 20. dubna 2011 (MEDIAFAX) - Slavnostním poklepáním základního kamene začala ve středu v Brně výstavba nové nejvyšší budovy v České republice nazvané AZ Tower. Hotová by mělo být za 25 měsíců, tedy v polovině roku 2013.

AZ_TOWER1_250

Třicetipodlažní budova vyroste v nově vznikajícím Jižním centru, kterému se začíná přezdívat brněnský Manhattan. Generálním dodavatelem je akciová společnost PSJ, která se v minulosti podílela na dostavbě pankráckého objektu City Tower, současné nejvyšší budovy v Česku. AZ Tower ji včetně svého vysílače převýší o dva metry na rekordních 111 metrů. Stavba vyjde na více než 800 milionů korun bez DPH.

Budovu navrhla brněnská architektonická kancelář Burian a Křivinka pro společnost AZ Properity, která bude ve spolupráci s PSJ zajišťovat kompletní řízení celého projektu AZ Tower. „První kontakt s touto společností jsme navázali zhruba před rokem. Konstruktivní jednání postupně vyústilo v menšinové investorské připojení naší společnosti k tomuto unikátnímu projektu. Věřím, že se tento velký návrat PSJ na brněnský stavební trh zařadí do plejády našich nejvýznamnějších stavebních realizací,“ uvedl ředitel úseku pozemních staveb PSJ Jiří Pech.

Architektonicky výrazná budova vyroste mezi ulicemi Pražákova a Heršpická poblíž M-Paláce. Nová brněnská dominanta bude složená ze dvou bloků, mezi které bude vložen tubus s komunikačním jádrem – schodištěm a výtahovými šachtami. Celý projekt nabídne přes 17 tisíc metrů čtverečních maloobchodních, kancelářských a apartmánových ploch. Ve dvou podzemních patrech zaparkuje 265 aut. V přízemí budovy se bude nacházet atrium s recepcí, obchody, kavárna, zasedací sály a archiv. Ve třetím patře vznikne restaurace. V posledních šesti podlažích je navrženo 12 apartmánů, přičemž ve 28. a 29. patře se nachází luxusní mezonet s venkovním bazénem. Díky této koncepci se všechny apartmány zařadí na dlouhou dobu mezi nejprestižnější a nejvýše umístěné v České republice. Ostatní patra budovy jsou určené pro administrativní a komerční prostory. V přilehlé budově, která bude součástí objektu, je navržen komplex autosalónů, včetně autoservisu osobních automobilů a zasedací sály. Tento komplex bude zakončen prosklenou osmipatrovou věží, ve které budou vystaveny osobní automobily.

Výjimečnost a originalitu AZ Toweru zajistí nejen jeho výška a rozhledy na Brno a Pálavu. Na první pohled zaujme především netradiční zalomení a deformace jednoho z bloků fasády. Ta bude tvořena velkými lesklými glazovanými obklady dvou odstínů. Terakotová barva odrážející sluneční paprsky bude postupně přecházet v bílou splývající s oblaky.

Samostatnou kapitolou jsou použité technologie mrakodrapu, který je od prvních architektonických studií řešený jako nízkonákladová budova. Třicetimetrové hloubkové energetické piloty, které budou v Česku zcela jedinečné, budou díky tepelným čerpadlům v zimě jímat teplo a v létě ochlazovat. Unikátní je také systém kombinace přirozeného a nuceného větrání v kancelářích a apartmánech. Je také v plánu, že celou jižní fasádu výtahové šachty, která má celkovou plochu 700 metrů čtverečních, pokryjí fotovoltaické panely, které by mohly sloužit jako zdroj elektrické energie a dodávat ji do společných prostor budovy.

„Stojíme před významným milníkem jak v historii naší společnost, tak v historii města Brna. Doufáme, že se nám podaří úspěšnou realizací zkvalitnit trh s nemovitostmi, a vzniknou zde další podobné stavby, jako bude AZ Tower. Rádi bychom do Brna přilákali více zahraničních investorů a podpořili tím snahu místních společností o zkvalitnění podmínek investorům a společnostem, kteří na místním realitním trhu hledají zajímavé prostory pro své investice a podnikání,“ uvedl předseda představenstva investorské společnosti AZ Tower Jan Skoupý.

Libor Popela

Související články: