Brno má novou nejvyšší budovu, Spielberk Tower B vyrostla do 85 metrů

Brno, 25. března 2012 (MEDIAFAX) - Nejvyšší budovou v Brně se po kolaudaci stal Spielberk Tower B v Heršpické ulici na jižním předměstí, řekla v neděli mluvčí investorské společnosti CTP Invest Denisa Kolaříková s tím, že budova, která je součástí kancelářského komplexu, měří 85 metrů. Nová kancelářská budova je zároveň pátou nejvyšší stavbou v České republice. Spielberk Tower B připravil po své kolaudaci o primát 74 metrů vysokou Fakultu strojního inženýrství VUT v Králově Poli, která byla nejvyšší budovou jihomoravské metropole 28 let.

Spielberk_TowerB1

První nájemce se do výškové budovy o dvaceti podlažích nastěhuje ještě během března. "Dvě podlaží pro stovku pracovníků si pronajala technologická společnost Honeywell," řekla Kolaříková. Firmám je podle ní v budově k dispozici 17 tisíc čtverečních metrů kanceláří, 500 parkovacích míst a tři podzemní patra skladišť.

Developerská společnost věří, že se jí brzy podaří pronajmout i další kanceláře. "Moderní a atraktivní budova je vhodná jak pro sídla velkých společností, tak i pro menší firmy, které hledají reprezentativní prostory," tvrdí ředitel CTP Invest Remon Vos.

Spielberk_TowerB2Primát nejvyšší budovy v Brně Spielberku vydrží pouze rok. Jen o půl kilometru dál totiž plánují v dubnu příštího roku investoři dokončit 111 metrů vysoký AZ Tower, který se stane i absolutně nejvyšší budovou v zemi. V současné době jsou stavbaři na úrovni 14. patra budoucího třicetipatrového mrakodrapu.

Tím však stavba výškových budov na jižním předměstí Brna skončit nemá. Brněnský magistrát totiž loni zadal architektům úkol, aby prověřili stavbu dalších výškových domů v oblasti. Vzniknout tam má takzvaný brněnský Manhattan. Kromě zajímavé architektury k tomu vedl radnici i fakt, že dalšímu plošnému rozrůstání Brna směrem na jih brání všeobecná shoda na nepřekročitelnosti linie, ohraničené dálnicí D1.

V současné době je nejvyšší budovou v České republice 109 metrů měřící City Tower na pražském Pankráci. Jen o pět metrů méně má City Empiria v téže lokalitě. Obě budovy jsou také až dosud jedinými v zemi, jejichž výška dosáhla hranice sta metrů. Kromě osmi pražských domů a brněnského Spielberk Tower B má v desítce nejvyšších budov v České republice zastoupení ještě Most, jehož 96 metrů vysoký dům SHD Komes je i třetí nejvyšší stavbou v zemi.

Jiří Nováček, foto: Crest Communications

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...