Na výstavišti zbourají pavilón a nabídnou nové veletrhy

Brno, 25. března 2011 - Veletrhy Brno budou mít výrazně lepší hospodářský výsledek, než se očekávalo. Původní plány počítaly s odhadovanou ztrátou ve výši 120 miliónů korun, avšak konečný výsledek hospodaření za rok 2010 bude významně pod tímto odhadem z loňského prosince. Veletrhy očekávají v důsledku oživení ekonomiky a přijatých konsolidačních opatření pozitivní vývoj i v roce 2011.

03-vv-01

Letošní sezóna nabídne přes čtyřicet výstavních akcí včetně novinek, jež mají reprezentovat obory, které dosud v kalendáři brněnského výstaviště chyběly. Nejvýznamnější z nových výstav je mezinárodní veletrh elektroniky a elektrotechniky Ampér. Konat se bude na konci března a podle odhadů by na něj mohlo do Brna přijet až čtyřicet tisíc lidí. V půlce března se na výstavišti poprvé představil veletrh hraček ITEA. Chystá se i veletrh modelářství. Výstaviště čekají také stavební úpravy areálu.

 

Budoucnost veletržních objektů

Posledním přistavěným a nejmodernějším pavilónem na brněnském výstavišti je pavilón P. Jsou tu však i budovy zchátralé a nefunkční, které se výstaviště rozhodlo opravit či zbourat. Stejně jako loni padl pavilón R, kterému se kvůli vrstvě sněhu propadla střecha, nyní ho bude následovat i pavilón K. Kdysi se v něm předváděly nejrůznější novinky na trhu, posledních deset let však jen chátrá, a proto se vedení společnosti rozhodlo budovu srovnat se zemí. Má se tak stát v době konání stavebního veletrhu v dubnu. Uvažuje se o tom, že firmy, které se veletrhu zúčastní, by mohly pavilón rozebrat při živé ukázce práce nabízených stavebních strojů. Budovy v areálu brněnského výstaviště patří do památkově chráněné zóny a mají architektonickou hodnotu, proto musí demolici pavilónu K povolit i památkáři. Po tomto pavilónu už vedení veletrhů žádné další demolice v areálu brněnského výstaviště neplánuje.

03-vv-02

Průzkum po stavební i technické stránce ale letos čeká několik dalších budov. Jsou to hospodářsko-technické objekty a historická budova divadla, která má za sebou bohatou minulost. Například na prvním strojírenském veletrhu v roce 1959 zde každý den vystupovaly soubory z cizích zemí. Do plánů výstaviště patří také zateplení a modernizace pavilónu Z, který vznikl v roce 1958. Jeho kruhový tvar s kupolí však zůstane zachovaný.

Proměny se dočká i pavilón D. Jihomoravský kraj v něm chce zřídit Moravian Science Centre. Půjde o centrum, které interaktivně představí problematiku vědy hlavně dětem a mládeži. Jakmile kraj získá peníze z Evropské unie, budovu koupí a začne s její přestavbou. Pavilón přestane být součástí areálu výstaviště, hlavní vstup bude od hotelu Voroněž. Celý projekt má stát šest set miliónů korun.

(pk)


Související články:
honor 50

Tipy pro péči o váš smartphone

Mnoho lidí považuje mobilní telefon za jeden ze svých nejcennějších věcí. Obsahuje stovky vzpomínek, včetně fotografií, kontaktů, zpráv a dokonce i videí. Je proto důležité vědět, jak se o naše telefony starat, aby vydržely co nejdéle. Smartphony vydrží v průměru dva až tři roky, ale pokud se o ně správně staráte, mohou žít déle. Svůj smartphone můžete chránit před poškozením a smrtí dříve, ne...