303 milionů Kč pro desítku projektů Brněnské metropolitní oblasti

Brno, 5. října 2023 - Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu. Do rozvoje bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

bankovky czk penize

V oblasti cestovního ruchu podpořil řídicí výbor pět projektů. Jedná se o komplexní řešení revitalizace kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích, obnovu zámku v Rosicích či skleníkové terasy státního hradu Veveří. Vzniknou taktéž nové výstavní expozice ve Slavkově a Rosicích.

„Jsem velmi ráda, že součástí podpořených projektů je i obnova skleníkové terasy státního hradu Veveří, která je v současnosti v havarijním stavu, a pro návštěvníky tak není přístupná. Projekt počítá se záchranou dochované historické konstrukce, skleníková terasa se poté stane novou odpočinkovou zónou, která návštěvníkům poskytne malebné výhledy na hradní palác a Brněnskou přehradu,“ řekla primátorka města Brna a předsedkyně Řídicího výboru BMO Markéta Vaňková.

Unikátní je také integrované řešení kláštera Rosa Coeli, které v sobě propojuje několik dílčích projektů. „Historické části památky projdou revitalizací, součástí je i obnova vnitřních prostorů, kostela či rajského dvora. Vznikne nové infocentrum v areálu jižní zahrady, která bude nově zpřístupněna veřejnosti. Na tato dílčí řešení navazuje projekt cyklostezky propojující Ivančice a Dolní Kounice, který byl podpořen na minulém řídicím výboru. Nejenom díky těmto faktorům je integrované řešení prezentováno Českou republikou a Evropskou komisí jako příklad dobré praxe nástroje integrovaných územních investic,“ popsal uvolněný zastupitel pro strategický rozvoj a metropolitní spolupráci Martin Příborský.

Zámek v Rosicích nese i po 35 letech obnovy stále výrazné stopy socialistického hospodaření a chybí zde také potřebné zázemí a depozitář. V rámci projektu se opraví fasáda zámku, okna, dveře a stavebně se upraví i nový depozitář. Vznikne také nová expozice věnovaná odkazu Medy Mládkové a jejího manžela Jana, kteří byli významnými mecenáši české kultury a jsou pochováni právě v Rosicích.

Posledním podpořeným projektem z oblasti cestovního ruchu je vytvoření nové interaktivní expozice ve slavkovském zámku. Ta se bude věnovat bitvě u Slavkova a osobnosti francouzského císaře Napoleona I. Expozici doplní informace o životě ve Slavkově v období napoleonských válek a každodenním životě vojáků zúčastněných armád.

„Předkládané projekty mají potenciál přispět k rozvoji cestovního ruchu v okolí Brna. Zvýší se tak nabídka kulturních a historických aktivit Brněnské metropolitní oblasti, které budou moci využít k trávení volného času i Brňané. Všechny projekty by měly být hotové do roku 2027,“ dodala Markéta Vaňková.

Na řídicím výboru získalo podporu i pět projektů zaměřených na rozvoj modrozelené infrastruktury ve veřejném prostoru měst a obcí BMO. Města Kuřim a Tišnov kompletně zrenovují svá centrální náměstí. Ve Slavkově u Brna a Pohořelicích zase dojde k revitalizaci dvou částí města mimo centrální náměstí, které poskytnou další zelené plochy k odpočinku. Další projekt navazuje na integrované řešení kláštera Rosa Coeli, kdy bude zpřístupněna zmiňovaná jižní zahrada.

V rámci Integrované strategie rozvoje Brněnské metropolitní oblasti 21+ už bylo schváleno 58 projektů v hodnotě 2,6 miliardy korun z celkové alokace 8 miliard. Další výzvy budou vyhlášeny na podzim a budou zaměřeny na infrastrukturu sociálních služeb, dopravu (výstavba nových tratí a její modernizaci, telematika, nízkoemisní dopravní prostředky, cyklostezky) a vzdělávání (mateřské školy, podpora neformálního vzdělávání).

Zdroj: TIS MMB, foto: Ingimage


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...