Městská solární elektrárna v Brně se rozroste o dalších osm budov a tisícovku panelů

Brno, 5. září 2022 – Dceřiná společnost SAKO Brno, SAKO Brno SOLAR, pověřená rozvojem fotovoltaiky na území brněnské metropole, získala dotace na další budovy, jejichž střechy osadí fotovoltaickými systémy.

brnO FVE vojtova

„Tisícovka panelů se objeví na základních školách Sirotkova, Merhautova, Jana Babáka, na Domově seniorů Vychodilova včetně odloučeného pracoviště Tábor a na střeše polikliniky na Lesné. Projekty o celkovém rozpočtu 15 mil. Kč by se při současných cenách energií měly vrátit zhruba za pět let,“ zdůraznil Petr Hladík, 1. náměstek brněnské primátorky, do jehož gesce spadá rozvoj fotovoltaiky a komunitní energetiky na území Brna. Kromě toho se připravuje projektová dokumentace na instalaci střešních panelů v areálech SAKO Brno na Jedovnické a Černovické, které budou sloužit k nabíjení vozů na elektřinu.

„Nyní vyhlašujeme výběrové řízení na zhotovitele, které chceme uzavřít do konce měsíce. S instalací panelů na střechy všech osmi budov počítáme na listopad,“ řekl Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno. Firma během letních měsíců vyřídila stavební povolení a získala dotaci z Modernizačního fondu. Ta dosáhne 25% výše předpokládané ceny.

„Celkový instalovaný výkon tisícovky nových fotovoltaických panelů přesáhne 450 kWp. Vyrobený výkon ročně ušetří tolik emisí CO2, kolik absorbuje 4 500 vzrostlých stromů,“ dodal Petr Hladík.

Prvních 88 panelů nechalo město instalovat na bytové komplexy Vojtova 7 a Vojtova 9 v závěru minulého roku. Na jaře následovalo osazení střechy domu s pečovatelskou službou na Horově ulici. „Do konce tohoto roku budou dokončeny projekční práce na dalších 27 budovách a pro dalších 38 budou práce zahájeny,“ uvedl Filip Leder.

SAKO Brno SOLAR je dceřiná firma městské odpadové a svozové společnosti SAKO Brno. Má na starosti rozvoj alternativních zdrojů energie a realizaci fotovoltaických systémů na střechách městských budov. Projekt brněnské solární elektrárny na střechách brněnských domů, přinese městu nejméně 43 gigawatt hodin solární elektřiny ročně a emise CO2 sníží o 36 tisíc tun. Během několika let chce Brno osadit střechy přibližně 650 budov v majetku města, či městských společností.

Zdroj a foto: SAKO Brno


Související články: