Město chce na Sadové vybudovat domov pro osoby se zdravotním postižením

Brno, 27. července 2022 - Třicet šest lůžek pro osoby se zdravotním postižením nabídne nový objekt, který se město Brno chystá vystavět v královopolské oblasti Sadová. Nové zařízení by nahradilo to dosluhující na ulici Terezy Novákové. Brněnští radní nyní schválili investiční záměr tohoto projektu.

vozicek

Nové zařízení nahradí současný Domov pro osoby se zdravotním postižením (DOZP) Tereza na ulici Terezy Novákové s kapacitou 22 lůžek, který poskytuje podporu a pomoc osobám se středně těžkým, těžkým až hlubokým mentálním postižením, autismem a kombinovanými vadami. Předpokládá se, že by při ulici Menšíkova na Sadové vznikly dva propojené pavilony s kapacitou 36 lůžek. Celkové náklady jsou odhadovány na 189 milonů Kč včetně DPH.

Na schválený investiční záměr nyní naváže vytvoření projektové dokumentace. „Pokud půjde projektování i schvalovací proces podle plánu, do dvou let bychom mohli začít stavět,“ nastínila primátorka města Brna Markéta Vaňková. „Nové místo pro DOZP jsme vytipovali ve spolupráci s Kanceláří architekta města Brna. Na současném působišti je už DOZP Tereza na hraně svých kapacit a ve zcela nevyhovujících podmínkách. Zařízení není bezbariérové, klientské prostory jsou stísněné, koupelna klientů slouží současně i jako prádelna, zcela chybí zázemí pro personál, jsou omezeny skladovací prostory atd. Prostředí neodpovídá standardům 21. století a není důstojné poměrům města Brna. Domovem lze toto zařízení nazvat jen z důvodu obrovského osobního nasazení personálu, který své povolání bere jako poslání,“ podotkla primátorka.

DOZP Tereza je provozován Centrem sociálních služeb, p. o., ve 2. podlaží budovy na ul. Terezy Novákové 1947/62a, Brno-Řečkovice. Budova je ve vlastnictví Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Statutární město Brno si v současné době prostřednictvím CSS část objektu pronajímá za účelem provozu domova. Město požádalo MPSV o odkup či směnu objektu, tak aby jej mohlo celý využít pro potřeby sociální služby, ovšem s ohledem na potřeby vlastníka nebyla tato možnost akceptována. Vzhledem k výše uvedenému nelze do stávajících prostor zařízení DOZP Tereza investovat či jej jinak technicky zlepšit.

Zdroj: TIS MMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...