Za šest let provozu svezl brněnský Seniorbus šedesát tisíc cestujících

Brno, 7. června 2022 – Už šest let funguje v Brně služba Seniorbus. Speciální bezbariérové automobily dopravují seniory nejčastěji k lékaři nebo na úřady. Seniorbusy přepravily celkem už šedesát tisíc lidí. V letošním roce urazily skoro sedm tisíc kilometrů.

senior ruka hul

„První Seniorbus vyjel do brněnských ulic v roce 2016. Poptávka rostla velmi rychle, proto jsme brzy přikoupili druhý, pak třetí a čtvrtý vůz. Nyní jich po Brně jezdí šest a jsou každodenně plné. Seniorbusy jsou našim splněným předvolebním slibem z roku 2014. Jsem rád, že se daří seniorům tímto způsobem ulehčit cestování po městě,” uvedl Petr Hladík, první náměstek brněnské primátorky za KDU-ČSL.

Seniorbusy ročně najedou okolo dvou set tisíc kilometrů. I přes navyšování počtů vozů je zájem Brňanů o tuto službu stále velký. „Za jeden měsíc evidují zaměstnanci v call centru okolo dvou tisíc hovorů a zhruba sto nových klientů. Za měsíc si lidé objednají i přes 1500 jízd. Zájem je stále obrovský, proto chceme tuto službu rozhodně zachovat a dále rozšiřovat. Službu využívají lidé nad sedmdesát let a lidé s tělesným postižením, pro které může být doprava po Brně komplikovaná,” dodal Hladík.

Kapacita Seniorbusů je omezená, proto nyní musí v call centru odmítat i čtyři sta objednávek za měsíc.
„V provozu nyní máme šest autobusů, ale je nutné se bavit i o pořízení dalších vozů, Brňané si totiž Seniorbus oblíbili. Největší poptávka je na časy mezi sedmou a čtrnáctou hodinou, přičemž největší vytížení mají Seniorbusy okolo deváté hodiny. Senioři je nejčastěji využívají při cestě k lékaři, na hřbitov nebo když potřebují vyřídit záležitosti na úřadech,” doplnil Hladík.

Senioři si mohou objednat odvoz na konkrétní hodinu mezi 6. a 22. hodinou. Jedna jízda stojí padesát korun a za měsíc je možné si ji rezervovat celkem šestkrát. „Jízdné padesát korun nám pomáhá pokrýt náklady na provoz Seniorbusů. Město na jeho provoz přispívá ročně částkou 6 milionů korun,” shrnul Hladík.

Projekt Seniorbus funguje od 1. června 2016. Autobusy provozuje Dopravní podnik města Brna v součinnosti s Odborem sociální péče Magistrátu města Brna.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...