Girlandy ze 70. let nahradí v centru Brna nové tematické osvětlení

Brno, 18. března 2022 – Slavnostní osvětlení v centru Brna, takzvané girlandy, je historicky spjaté s prvním strojírenským veletrhem v roce 1959. Stávající osvětlení je totiž jeho replikou ze 70. let. Protože girlandy již neodpovídají současným nárokům a na jejich stavu se podepsala léta provozu, nahradí je do konce letošního roku osvětlení nové. Projekt počítá s tematickým zaměřením v rámci jednotlivých ulic, moderní LED svítidla navíc bude možné řídit na dálku i programovat.

girlandy brno soucasne

Historie girland v brněnských ulicích se začala psát před více než šedesáti lety, konkrétně v roce 1959. Nové osvětlení světelnými girlandami se u příležitosti prvního ročníku strojírenského veletrhu objevilo v ulicích Kobližná (tehdejší Gagarinova), Česká, Běhounská a Masarykova (tehdejší třída Vítězství). Za návrhem stálo projekční oddělení Brněnských veletrhů a výstav BVV a realizovaly je elektrotechnické dílny podniku.

„Současné girlandy v ulicích Kobližná, Česká, Středová, Běhounská a Masarykova jsou ze 70. let a jsou replikami těch původních. K jejich poslední významnější renovaci došlo v letech 2006 až 2008, kdy byly vedle jiných úprav a zásahů vyměněny klasické žárovky za modernější LED. Od té doby ale osvětlení nedoznalo žádných významných změn, naopak se na něm stále více podepisuje zub času,“ říká Josef Šaroun, provozně-technický ředitel Technických sítí Brno, které se o brněnské veřejné osvětlení včetně girland starají.

Girlandy primárně slouží ke každodennímu večernímu osvětlení centra metropole, podle Josefa Šarouna však vzhledem ke svému stavu již tuto funkci na sto procent nesplňují. „V současnosti jsou již centrální světla vybledlá, logo města nebo městských částí není čitelné a adekvátně reprezentativní. Technologické možnosti v oblasti veřejného osvětlení jsou v současné době také mnohem větší, než tomu je u stávajícího řešení,“ vysvětluje Josef Šaroun důvody, proč se město Brno rozhodlo osvětlení v ulicích centra města nahradit novým.

nove girlandy brno tsb

Nové girlandy by měly v ulicích začít svítit již letos na podzim, o realizaci celého projektu a jejich umístění do centra města se postarají Technické sítě Brno. Nová podoba girland vzešla z veřejné soutěže, v níž zvítězilo studio VISUALOVE. Základním prvkem vítězného návrhu je jednoduchý geometrický tvar – čára, linie – vycházející z vizuálního stylu města Brna. Pro každou z ulic pak bude připraveno unikátní řešení odkazující na brněnské osobnosti či fakta s městem spojená.

„V následujících měsících nás čeká dotažení jednotlivých návrhů pro každou z ulic, následně proběhne samotná výroba šestatřiceti nových girland. Jejich instalace je plánována na konec léta, slavnostní rozsvícení nového osvětlení proběhne pravděpodobně v září,“ přibližuje Miroslav Sečkář, ekonomický ředitel Technických sítí Brno s tím, že náklady na celý projekt by měly vyjít na přibližně 4,5 až 5 milionů korun.

Z hlediska technického provedení počítají TSB s tím, že váha jedné girlandy nepřesáhne 50 kilogramů. Nové osvětlení v sobě bude mít zabudovaný hardware umožňující vzdálené ovládání, které nahradí v současnosti používané časovače. U vítězného řešení se rovněž počítá s tím, že girlandy bude možné programovat, a to nejen s ohledem na intenzitu a barevnost, ale prostřednictvím vypínání a zapínání jednotlivých linií do nich půjde promítat i celé animace.

Zdroj a foto: TSB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...