Brno otevírá již 38. sběrné středisko odpadu, nyní v Židenicích

Brno, 13. srpna 2021 – Po sedmi a půl letech se do Židenic vrací sběrné středisko odpadu. Nachází se v blízkosti železniční stanice vedle kruhového objezdu ulic Koperníkova a Lazaretní. „Plochou přibližně 1 000 m² se ve městě řadí k těm větším. Obsahuje 15 kontejnerů na tříděný, velkoobjemový i nebezpečný odpad a umožňuje také sběr staré elektroniky, bioodpadu a nepotřebných pneumatik,“ uvedl k tomu Petr Hladík, první náměstek primátorky města Brna.

sso lazaretni sako brno

Stavba sběrného střediska na Lazaretní stála necelých 10 milionů Kč, z 85 % byla pokryta z dotačního Fondu soudržnosti operačního programu Životní prostředí.

„Jsem moc rád, že se po takové době podařilo vrátit do naší městské části sběrný dvůr. Dlouhodobě jsme o tuto službu občanům usilovali, ale obnova původního střediska, které v lednu 2014 vyhořelo, již nebyla možná. Naše městská část si nechala zpracovat studii na nejvhodnější umístění, z čehož vítězně vyšel projekt na Lazaretní. Nová lokalita svojí výměrou i vybavením vysoce převyšuje bývalé středisko za Židovským hřbitovem,“ uvedl Aleš Mrázek, starosta městské části Brno-Židenice.

Podle Filipa Ledera, předsedy představenstva společnosti SAKO Brno, která provozuje sběrná střediska na území města, se podařilo uzavřít smlouvu se společností zajišťující zpětný odběr pneumatik, takže Lazaretní se přidá k těm sběrným místům, kde lze zdarma odevzdávat vysloužilé pneumatiky. „O tom, že Brňané sběrná střediska odpadů využívají, nejlépe vypovídají čísla. Za rok 2020 bylo na ně odvezeno více než 22 tisíc tun odpadu, což znamená, že každý občan vytřídil a dovezl v průměru 600 kilogramů odpadu. Sběrná střediska nejenže zvyšují komfort obyvatel při likvidaci komunálního odpadu, ale jsou také účinnou prevencí vzniku černých skládek,“ konstatuje Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Sběrné středisko odpadu Lazaretní je v Brně již 38. v pořadí. „Brňané mají nejkomfortnější dostupnost ukládání vytříděných odpadů. Na každých 10 tisíc obyvatel máme jedno odpadové středisko. Hustou sítí dvorů poskytujeme občanům nízkou docházkovou vzdálenost, která je pro správné třídění odpadu velmi důležitá,“ říká Petr Hladík, první náměstek primátorky města Brna. Některá sběrná střediska jsou od sebe vzdálena do jednoho kilometru, což umožňuje pohodlnou návštěvu občanů nedisponujících automobilem. „V Brně jsme pyšní na vysokou úroveň využívání komunálních odpadů a v tomto trendu budeme pokračovat. Aktuálně máme rozpracované další projekty pro ekologické zpracovávání odpadů“, dodává náměstek primátorky Petr Hladík.

Výstavba sběrného střediska odpadu Lazaretní probíhala od září 2020. „Během stavebních prací jsme při sanaci podloží odvezli přes 2 500 tun zeminy a sutě. Veškerého nového materiálu, jako například – asfaltové vrstvy, štěrk, oplocení, kanalizační trubky, dlažba a obrubníky – bylo navezeno téměř 4 100 tun“, informoval František Seják, vedoucí stavby společnosti SWIETELSKY stavební, která stavbu realizovala.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...